“Anne Kokusu”: Yaşamın Kokusu

“Anne Kokusu”: Yaşamın Kokusu

Ciğerlerimizi yakan o ilk nefesten sonra; içimize dolan eşsiz, katışıksız, saf, bebeklikte güven, gençlikte teselli olan, yaşamın kokusudur anne kokusu! Biliyor musunuz; Atatürk Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Güdücü Tüfekçi’nin, Kars Devlet Hastanesi’nde yaptığı araştırmasında, annesinin kokusu sinmiş bir bez bebekle, kuvözde kalan prematüre bebeklerin tedavisinin, 4,5 gün kısaldığı belirlenmiş. Ne kadar inanılmaz değil mi?

İlk Tanışma: Kokuların Buluşması

Bebeklerimizle ilk tanışmamız, birbirimizin kokularını alarak gerçekleşiyor. Yeni doğum yaptığımızda, kucağımıza bebeğimizi alır almaz içimize çektiğimiz kokusunu öyle inanılmaz bir şekilde hafızalarımıza kaydediyoruz ki; yapılan bir araştırmada bebekleri ile 10 dakika geçiren annelerin, onları %90 oranında tanıyabildikleri, 1 saat geçirmeleri halinde ise %100 oranında bebeklerini tanıdıkları ortaya koyuluyor.

Aynı durum bebeğimiz için de geçerli, Japonya’da yapılan bir araştırmada ise yeni doğan bebeklere annelerinin sütleri koklatılıyor ve bir süre sonra ağlamaya başlayan bebeklere, annelerinin sütleri tekrar koklatılıyor, sonuç muhteşem! Bebekler sakinleşip, susuyorlar. İşte ilk kez kokularımızın buluştuğu, hafızalarımıza kazınan bu tanışmanın ardından, aramızdaki bu mucizevi bağ kuruluyor…

Sonrası Sevgi ve İlgi…

Sütümüzü emerken, kucağımızda uyurken anne kokusuna doyan bebeklerimiz güven ve huzur içinde hissediyor kendisini. Kucağımızda onlarla koklaşarak kurduğumuz sevgi ve ilgi dolu iletişim onların güven duygusunu pekiştirmek için aramızdaki gerçekleşen ilk iletişim. Ve bu ilk iletişimimizin temeli ne kadar sağlam olursa, üzerine koyacağımız her türlü yeni duygu da o derece sağlam olacaktır. Sarıldığımız bebeğimize, onu ne kadar çok sevdiğimizi söyleyip, yanağını, ellerini okşayarak, ona dokunarak iletişimimizi kuvvetlendirebiliriz. Araştırmalar gösteriyor ki, aslında bir anneden doğan tüm canlılar için sevgi ve ilgi, ruhu ve bedeni iyileştirici bir mucize! Ohio Üniversitesi’nde tavşanlar üzerinde yapılan bir deneyde, yüksek kolesterole bağlı korner arter rahatsızlığı olan tavşanlardan bir kısmına, sarılarak, ilgi ve sevgi gösteriliyor ve bu ilgi ve sevginin verildiği tavşanların hormon seviyelerinde değişiklik oluyor, böylece kalp krizi risklerinin düştüğü rapor ediliyor. Her canlı için sevgi ve ilgili işte böylesine hayati.

Biz anneler herşeyimizle, yavrularımız için dizayn edilmişiz. Tüm vücudumuz ve ruhumuz onların…

Sevgiyle kalın…

Ülkü Yılmaz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.