Bilinçli Aile Mutlu Çocuk

Bilinçli Aile Mutlu Çocuk

Sosyal ve ekonomik hareketliliğin arttığı, bunlara bağlı olarak stresin yükseldiği hızlı bir çağda yaşıyoruz.  Aile yaşantımızı, çocuk yetiştirme anlayışımızı etkileyen birçok faktör var artık. Ancak değişmeyen bir gerçek var ki, o da anne babaların, ebeveyn olma bilincini arttırmak, çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek isteği.

Bilinçli bir aile olmak mutlu bir çocuk yetiştirmek demektir. Mutlu bir çocuk ise başarılı bir birey, öz güveni yüksek bir yetişkin demektir. Peki, bilinçli ebeveyn olmak, mutlu çocuk yetiştirmek için neler yapılabilir?

  1. Çocuğunuzla vakit geçirin: Çocuğunuz için gün içinde mutlaka özel bir zamanınız olsun. Zamanını, süresini ve ne yapacağınızı önceden belirleyin. Çocuğunuza programınızı anlatın. Bu süre içerisinde başka kimseyle ve hiçbir şeyle ilgilenmeyin. Çocuğunuzla birlikte boyama yapabilirsiniz, parka gidip onunla top oynayabilirsiniz, evde beraber sevdiği bir yemeği yapabilirsiniz. Her ne yaparsanız yapın onunla birlikte siz de yaptığınız şeye ve o ana konsantre olun. Çocuğunuzun sizinle çok daha pozitif iletişim kuracağını kısa zamanda göreceksiniz.
  2. Sorumluluk verin: Çocuğunuzun yaşına uygun sorumluluklar verin. Sorumluluğunu üstlenmesini ve düzenli şekilde yerine getirmesini sağlayın. Sorumlu olduğu şeyi mükemmel şekilde yerine getirmesine değil, çabasına odaklanın ve çabası için teşekkür edin. Unuttuğu zaman hatırlatarak destek olun. Ama siz onun yerine siz yapmayın.
  3. Ona özgür bir ortam yaratın: Çocuğunuza kendisini özgür hissederek, istediğini yapabileceği bir alan bulun. Kendi odası olabilir, oturma odası olabilir. Bu alanda zaman zaman kendisine zarar vermeyecek şekilde istediği gibi dağıtıp, oynamasına izin verin. Süreyi siz belirleyin ve ona söyleyin. Süre bitince haber verin ve toplayarak odayı yeniden eski haline getirmesini isteyin. Böylece çocuğunuza kendi yaptığı şeylerin sorumluluğunu almayı öğretmek adına iyi bir adım atmış olursunuz.
  4. Onun için hedefler belirleyin: Çocuğunuzun yaşına göre belirleyeceğiniz bir hedef ve o hedefe yolculukta yapacağı şeyler, çocuğunuza son derece heyecanlı gelecektir. Bu şekilde sabretmeyi ve bir şeyler yaparak bir şeyleri edinmeyi yaşayarak öğrenmeye başlamış olacaktır.
  5. Ona dinlemeyi öğretin: Çocuğunuz sizi hiç dinlemiyor olabilir. Bu durumda ona kızmadan son derece sabırla yaklaşmanız gerekir. Onunla müzik dinleme zamanı belirleyin. Beraber sakin ve sözlerini anlayacağı şarkılar dinleyin. Aralarda şarkının sözünün ne dediğini ona sorun. Kitap okuyun ve size anlatmasını isteyin. Yaşına uygun tiyatro oyunları da dinleme kabiliyetini geliştirmesi için son derece yararlı olacaktır.
  6. Özgüvenini geliştirin: Çocuğunuzun özgüvenini baltalayacak şeyler söylemekten ve yapmaktan kaçının. Başarılı-başarısız, iyi-kötü, haklı-haksız, suçlu-suçsuz gibi kıyaslamalar yapmayın. Etrafındaki akran ve kardeşleri varsa onlarla da kıyaslamaktan kaçının.
  7. Onunla planlarınızı paylaşın: Çocuğunuzun yaşına göre günlük planınızı ona anlatın. Bugün ne yapmayı planlıyorsun? diye ona da sorun. En azından günlük bir plan düşünmesine teşvik edin. Böylece zaman yönetimini kavramaya başlayacaktır.
  8. Hobiler geliştirmesine yardımcı olun: Birlikte oyun oynarken çocuğunuzu gözlemleyin. Böylece, onun ilgi alanlarını tanırsınız ve hobilere yöneltirken, sizin istediğiniz alanlarda değil de onun ilgi gösterdiği alanlarda olmasına fırsat vermiş olursunuz.
  9. Onun en iyi dinleyicisi olun: Çocuğunuzun düşüncelerini, isteklerini, fikirlerini anlatmasına izin verin. o anlatırken sözünü kesmeyin, araya girip eleştirmeyin, bitirmesini bekleyin. Sözü bittiğinde onunla konuşmaya başlayın ve sorularına verdiğiniz cevaplar tek kelimelik olmasın ya da yalnızca başınızı sallamayın. Çocuğunuzu yalnızca onun yanlışlarını düzeltmek için dinlemeyin. Onu önemsediğinizi ve sizin için değerli olduğunu hissettirin. Çocuğunuzu dinlerken yüzüne bakın, başka şeylerle ilgilenmeyin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.