Doula Kimdir? Ne Yapar?

Doula Kimdir? Ne Yapar?

Dünya çapında oldukça yaygın olan “doula”; “doğum yardımcısı – doğum destekçisi” anlamına gelir. Ülkemizde ise yeni yeni yaygınlaşan doulanın kim olduğu ve ne yaptığı ile ilgili bir kavram kargaşası yaşanmaktadır.

Doula, hemşire, ebe veya doğum koçu değildir. Doulalar, doğum hakkında eğitim almış, bilgili ve pek çok doğuma katılmış profesyonel kişilerdir. Doulalar, anne adaylarına doğum aşamasında fiziksel ve duygusal olarak destek olan kişileridir. Anne adayının doğum esnasında sürekli yanında bulunarak, doğum sancısıyla nasıl baş edebileceği konusunda çeşitli ıkınma ve nefes teknikleri ile ilgili bilgi verirler. Bunun yanı sıra ilaç dışı ağrı kesici yöntemler ve doğum pozisyonları hakkında da anneyi bilgilendirirler. Böylece anne adayı psikolojik ve duygusal olarak kendisini daha güçlü hisseder, doğuma daha pozitif ve hazır girer. Doulalar, anne adayı adına karar vermezler, annenin kararını destekleyerek ona yardımcı olurlar. Tüm doğum boyunca anne adayının yanında olan doulalar, anne adayının bedenine ve doğum ile ilgili her türlü mahrem konuya saygılıdırlar.

Doulalar, anne adayının doğumunu gerçekleştiren kişiler değildir, doğum esnasında ve sonrasında, anne ve bebeğin sağlığı ile ilgili hiçbir müdahalede bulunmazlar. Normal doğuma destek oldukları gibi, sezaryen doğumlarında da doğum desteği verebilen doulalar, doğum sonrasında da annelere destek olmaya ve bilgi vermeye devam ederler.

Bizim kültürümüzde yüzyıllardır hamileye, lohusaya annelerimiz, kardeşlerimiz, eşlerimiz, yakın akrabalarımız, arkadaşlarımız duygusal ve bilgisel yardımda bulunurlar. Ancak doulanın farkı bu işi eğitimli ve profesyonel olarak yapmalarıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.