Haydi, Çocuklar Tiyatroya

Haydi, Çocuklar Tiyatroya

İlk çağlardan bu yana içgüdüsel olarak duygularını oyunla anlatmaya çalışan insanlar aslında tiyatronun da temellerini atmışlardır. M.Ö. 6 yy da Antik Yunan’da günümüz tiyatrosunun temelleri atılmıştır. Başlangıçta maskeler ve sözsüz oyunlarla sergilenen tiyatro giderek sözlü tiyatroya dönüşmüştür.

Oyun ve tiyatro sözcükleri çocuk eğitimi için çok büyük öneme sahip iki kavramdır. Oyun çocukların fiziksel ve bilişsel gelişiminin temellerinin atıldığı alanların başında gelir.

Çocukların gelişiminde bu kadar büyük öneme sahip bu iki kavramı bir arada düşündüğümüzde çocuklarımızın tiyatro ile erken yaşta tanışmalarının onlara kazandırdıklarının neler olduğunu kısaca özetlemek isteriz.

Öncelikle çevresi ile ilişki kurmakta zorlana çocuklar için tiyatro sosyalleşmelerini sağlamaktadır. Tiyatro salonunda yaşıtlarıyla birlikte gülüp eğlenen, oyuna katılan, izleyen çocuklarda bir süre sonra özgüven duygusu gelişmeye başlar. Oyunu izleyenlerle birlikte ortaklaşa yapılan bir eyleme katılmış olmak onda başkaları ile uyum içerisinde olma becerisini ve duygudaşlığı geliştirecektir.

İzlediği oyunlar aracılığı ile hem tiyatro salonunda sosyalleşmeyi öğrenirken oyun ve oyuncuları izlerken aynı zamanda gözlem yoluyla öğrenme alışkanlığını da kazanacak. Aynı zamanda sorma ve sorgulama yetenekleri de zenginleşecektir.

Çocuklarda zaman zaman ortaya çıkan fobiler, korkular tiyatro yolu ile geçebilmektedir. Oyun içinde çocukların korktuğu kişi, hayvan ya da kavramlar sahnede onun korkularının yersizliği ile yüzleşmesine olanak sağlamaktadır.

Tiyatro oyunlarında sahnede izledikleri oyunda oyunu eleştirel boyutlarda farklı bakış açıları ile izleme şansına sahiptirler. Bu da onlarda konulara farklı boyutlardan bakabilmeyi ve eleştirel düşünmeyi öğrenmelerine yardımcı olacaktır.

Tiyatro sadece oyunları izlemek ya da oyuncu olarak sahnede rol almanın ötesinde bir sanattır. İnsanın kendi bedenini kullanarak gerçekleşen bu sanat dalında ışık, ses, müzik, dekor mask ve giysiler sahnelenen oyunun ayrılmaz parçasıdır. Oyun içerisinde sözcüklerin doğru şekilde kullanımı, müziğin oyunu zenginleştirmesi kadar oyuncuların kendilerine verilen rolü en iyi şekilde canlandırması ile çocuklarımız sanat aracılığı ile iyi insan olmayı da öğrenmektedir.

Tiyatro uygar insan olma yolculuğunda çocuklarımız için vazgeçilmez bir araçtır. Bu nedenle kendi yaş gruplarına uygun, çocuğa değer veren oyunları, nitelikli oyuncularla nitelikli salonlarda sergileyen oyunlarla çocuklarımızı ne kadar çok bir araya getirebilirsek onları iyi insan olma yolunda o kadar desteklemiş oluruz. O zaman ne diyoruz: Haydi çocuklar tiyatroya

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.