Normal Doğumun Anne ve Bebek İçin Avantajları Nelerdir?

Normal Doğumun Anne ve Bebek İçin Avantajları Nelerdir?

Normal doğum yani vajinal doğumun, diğer doğum türlerine göre anne ve bebek açısından bazı faydaları vardır. Yazımızda hem anne açısından hem de bebek açısından bu faydaların neler olduğuna değindik.

Normal doğumun bebek için faydaları:

– Normal doğum ile doğan bebeklerin, emme becerilerinin diğer bebeklere göre çok daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.

– Normal doğum sonrası annenin daha rahat hareket etme kabiliyeti olduğu için anne ile bebek arasında daha hızlı ve kolay temas gerçekleşir. Bu temas, bebeğin gelişimi açısından önemlidir.

– Normal doğum ile doğan bebeklerin,  solunum sıkıntısı yaşama risklerinin daha az olduğu görülmüştür. Bu durumun sebebinin; bebeğin normal doğum esnasında, doğum kanalından geçerken uğradığı baskıdan dolayı akciğerlerindeki amnion suyunun atılması olayının olduğu düşünülmektedir.

– Bebek normal doğum esnasında, doğum kanalından geçerken ağzı ile bakterilere temas eder. Bu bakterilerin bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesinde son derece faydalı olduğu düşünülmektedir.

– Normal doğum sırasında, bebeğin kordon kanında “endorfin hormonu” yani “mutluluk hormonu” tespit edilmiştir. Bu hormonun, bebeği dış dünyayla tanışmaya ve dış ortama hazırladığı düşünülmektedir. Ayrıca normal doğumun her bir evresinde bebekte meydana gelen hormonal bazı değişiklikler, bebeğin doğum sonrasında anne ile bağ kurmasında etkili rol oynamaktadır.

– Araştırmalar, normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin sezaryen ile doğanlara göre daha az yoğun bakıma alındıklarını göstermektedir. Ancak bu durum, genellikle riskli doğumların sezaryenle gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Normal doğumun anne için faydaları:

– Normal doğum yapan anneler, kısa sürede iyileşerek daha erken günlük hayata dönme şansına sahiptirler.

-Normal doğum yapan annelerin, ağrılardan şikayetleri, diğer şekilde doğum yapan annelere göre çok daha azdır.

-Normal doğum sonrası enfeksiyon ve kanama gibi bazı komplikasyonların görülme sıklığı daha azdır.

-Normal doğum yapan kadınların rahimlerinde herhangi bir hasar oluşmayacağı için sonraki doğumlarını da rahatlıkla normal yolla yapma şansları vardır.

– Normal doğum sonrasında bebek ve anne hastaneden daha kısa sürede taburcu edilirler. Bu durum hem psikolojik hem de sağlık açısından anneye ve bebeğe fayda sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.