Okul Öncesi Çocukluk Döneminin Temel Psikolojik Değişimleri

Okul Öncesi Çocukluk Döneminin Temel Psikolojik Değişimleri

Her çocuğun kendine özgü olan fiziksel ve psikolojik gelişim yolculuğu özellikle okul öncesi dönemde her yaşta birbirinden çok farklı içimde gelişerek yetişkinleri şaşırtabilmektedir.2 yaşında sürekli anne babası ile inatlaşan, istediğini elde edene kadar ağlayan bir çocuk birkaç yıl sonra uyumlu, kolay iletişim kurulabilen bir çocuğa dönüşmektedir.

O artık sizin küçük bebeğiniz değildir. Çocukluk döneminin ilk adımları atılmış bağımsız bir birey olma yolunda kendi ayakları üzerinde durmaya çalışmaktadır. Her istediğinizi yapmaya çalışan, bunu başarınca etrafına gülücükler saçan bebek yerine evde ben de varım mesajını anne ve babasına iletme çabasında olan bir birey görünümündedir. Belki de çocukların en fazla benmerkezci davranış sergilediği dönem bu dönemdir. Kendi ihtiyaçlarını karşılamayı öğrendikçe kendilerine duydukları öz güven de artmaktadır.

Sosyalleşme becerileri de gelişmeye başladığında çevresindeki yaşıtları ile ilgilenmeye, onlarla birlikte hareket etmeye başlar.

Yine de bir gözü hep anne ve babasının üzerindedir. Yaptıklarının onlar tarafından onaylanıp onaylanmadığını gözler. Rol modellerinin davranışları onun yaptıklarını değerlendirmesine örnek olacaktır. Yaptığı bir yanlışın doğrusunu ona öğretecek olan olumlu anne baba davranışlarıdır. Sadece kızmak, eleştirmek, başarısızlık duygusunu yerleştirmekten öteye gitmeyecektir. Yaptığımız hatalardan öğreneceklerimizin olduğunu vurgulamak hata yaparım korkusu ile içine kapanan çocuk yerine daha iyi nasıl yaparım diyen çocuklar yetiştirmemizi sağlar.

Okul öncesi dönemde özellikle 2 yaş çocuğun kendi kimliğinin farkına vardığı yaştır. Bu yaşta pek çok anne ve baba disiplin sağlamakta zorlandıklarından şikâyet eder. Çocuğun uygun davranışları öğrenmesi ve içselleştirmesi için anne ve babaların bu davranışları sıklıkla tekrar eden örnekleri göstermesi gerekmektedir.

3 yaşa geldiğinde o öfke nöbetleri, ağlama krizleri gitmiş daha olumlu ve daha az bağımlı bir çocuk gelmiştir. Hayal gücü kuvvetlidir. Ancak hayal ile gerçeği de ayırmaya başlar. Bu yaş grubunda birlikte kuracağınız oyunlar ile onun kendisini ifade edebileceği ortamlar yaramış olacaksınız. Ayrıca bu yaş çocuklarının farklı sosyal ortamlarda kendi yaş grupları ile iletişim kurmaktan çok hoşlandıklarını da belirtmeliyiz.4 yaş doğru ve yanlış kavramlarının kazanıldığı, cezalandırıldığında neden cezalandırıldığını mutlaka anlatılması gereken ir yaştır. Bu yaş çocukların itiraz etmeyi en çok sevdiği yaşlardandır. Duyguları genellikle uç noktalardadır.5 yaşında ise uyumlu, sosyalleşme becerileri gelişmiş, kendisine güvenen, öğrenmeye meraklı, anne ve babası tarafından sevgilerinin merkezinde olmak isteyen bir dönemdir. Ancak 6 yaşına yaklaşırken zaman zaman öfke nöbetleri ve saldırgan davranışlar da sergileyebilir.

6 yaşına gelen çocuklarda en çok görülen davranış ise onları verdikleri ir karardan vazgeçirememektir. Arkadaş grupları genişlemiş olsa paylaşma fikri kulaklarına hoş gelmemektedir. Küçük kas gelişimleri büyük oranda geliştiğinden araç gereç kullanmakta oldukça başarılı, duygusal ve benmerkezci bir dönemden geçmektedirler. Bu yaş grubunda yavrularımıza mutlaka öz bakım becerileri kazandırılmalı, kendisine yetebilme yeteneğine ulaşması konusunda aile bireyleri doğru tutum ve davranışları sergilemelidir. Bu onun ilkokula başladığı günlere kendisini daha hazır hissetmesine de yardımcı olacaktır.

Çocuklarımızın kendi başına bağımsız bireyler olması, kendi ayakları üzerinde duran, soran ve sorgulayan bireyler olması için onlara karşı olumlu tutum ve davranışlar içerisinde olmamız onlara vereceğimiz en büyük destektir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.