Hamilelikte Demir Eksikliği

Hamilelikte Demir Eksikliği

Hamilelik kadınların bedeninde pek çok değişikliğe neden olmaktadır. Dış görünümün dışında hormon ve kan yapılarında yaşanan değişiklikler hamilelik süresince yakından takip edilmelidir.

Hamilelikte bebeğin ve annenin sağlığı açısından kandaki demir oranının yakından izlenmesi büyük önem taşır. Çünkü ileri derecede demir eksikliği çok ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Hamilelik özellikle üçüncü ayından itibaren bebeğin beslenme gereksinimi arttığı için demir emilimi artmaktadır. Ancak günlük beslenme ile bu artış karşılanamamaktadır. Bu nedenle üçüncü aydan sonra anneye dışarıdan demir desteği zorunlu hale gelir.

Yorgunluk, kansızlık, tırnakların incelmesi, iştah kaybı, baş dönmesi, nefes alımında zorlanma gibi belirtilerle kendisini gösteren demir eksikliği dışarıdan alınan demir ile düzelmezse istenmeyen sonuçların yaşanılması söz konusudur.

Hamilelik döneminde anne adaylarının dışarıdan alacakları takviye yanında demir açısında zengin gıdalar almaları sağlıklı bir gebelik için çok önemlidir.

Demir açısından zengin gıdaların başında kuru üzüm, kuru bakliyat, kırmızı et, yumurta, fındık, fıstık gelir. Özellikle kırmızı et günlük beslenme programı içerisinde mutlaka yer almalıdır. Bunun yanında demir emilimini artırmada C vitaminin çok büyük etkisi vardır. Dışarıdan alınan demir desteği ile birlikte doğal yollardan alınan gıdalardaki demirin daha fazla emilimini sağlamak için C vitamini açısından zengin gıdaların tüketilmesi önerilmektedir.

Öte yandan çay ve kahvenin vücutta demir tüketimini arttırdığı bilinmektedir. Bunu engellemek için çay ve kahve tüketimini azaltmaya, çayı açık ve yemeklerden bir saat sonra içmeye özen gösterilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.