Okul Öncesi Dönemde Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Okul Öncesi Dönemde Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Konuşmaya ve sosyalleşmeye başladıktan kısa bir süre sonra çocuklar şu soruyu sorar: Anne ben nasıl dünyaya geldim?

Keşke bu sorunun yerine uzaydaki kara delikleri sorsa değil mi? Anne baba olarak bu soruya hazır değilsek panik yaşamamız kaçınılmazdır. Eğer doğru yanıtlar veremeyeceksek lütfen çocuğumuzu yanlış bilgilendirip kafasını karıştırmayalım.

Bu yaş grubu için verilecek eğitim öncelikle kendi bedenini tanıması ile başlamalıdır. Bu sırada karşı cins ile farkları da doğal bir şekilde belirtilir. Bu farkı anlatırken erkek çocukların çislerini ayakta kız çocuklarının ise oturarak yapması örnek verilebilir.

Çocuğunuz okul öncesi dönemde ise dünyaya gelmesini birbirini çok seven anne babaların bebek istedikleri zaman bebekleri olduğunu ve bebeğin anne karnında büyüdüğünü anlatabilirsiniz. Zamanı geldiğinde hastaneye gidip annenin karnındaki bebeğin orada doktorlar tarafından dışarıya çıkarıldığını anlatmanız yeterli olacaktır.

Bu arada bedenini ve karşı cinsin bedenini anlatırken organların gerçek isimlerini söylemeniz çok önemlidir. Penis ve vagina dediğiniz zaman bu organlara farklı  anlamlar yüklemeyip , el, ayak ,göz, kulak gibi cinsel organlarında diğer organlarımızdan farklı olmadığı anlayışını yerleştirmelisiniz. Eskiden olduğu gibi göster oğlum pipini amcalara, teyzelere anlayışını yakın çevrenizde de mutlaka yıkmalısınız.

Bu yaş grubunda çocuklarımıza mutlaka ama mutlaka öğretmemiz gereken bir konu da kendisinin izni olmadan bedenine kimsenin dokunmaması gerektiğidir. Özellikle yabancılardan gelecek dokunma ve sevme taleplerine tepki göstermesi konusunda onu eğitmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.