Oyuncaklar ve Renklerde Cinsiyet Ayrımı Yoktur

Oyuncaklar ve Renklerde Cinsiyet Ayrımı Yoktur

Bebek ve çocuk mağazalarına girdiğimizde erkek ve kız çocuklarına ait reyonların sanki iki rakip takıma aitmiş gibi keskin çizgilerle birbirinden ayrıldığını görüyoruz. Pembeler ve Maviler.

Kız çocuğunuza mavi yasak erkek çocuğunuza ise pembe yasak.

Aynı ayrım bu kez daha da netleştirilerek oyuncak mağazalarında karşımıza çıkmaktadır. Merak uyandıran, araştırma ve bilimsel deneylere yönelik oyuncaklar erkek reyonlarına yerleştirilmiş. Kız çocukları için ise allı pullu süslü bebekler, kıvrımlı vücutları ile oyuncak evlerde kibarca elinde fincanı misafirlerini ağırlıyor.

Kız ya da erkek işi diye şimdiden onları koşullandırmaya hakkımız var mı?

Kızlar evlerin içinde, erkekler ise dış dünyada. Kızların ayrıntılarla, bilimle, sanatla uğraşmasına hiç gerek yok. Erkek çocuklar arabaları kullanır, araştırma yapar, bilimsel düşünce ile uğraşır. Üstelik bu renk ayrımında pembe rengin çok daha fazla ağır bastığını gözlemlemişsinizdir. Kız çocuklarının oyuncaklarından aksesuarlarına giysilerinden ayakkabılarına neredeyse kullanılan tek renk pembe ve tonlarıdır. Her biri bir prenses olacaktır.

Çok basit bir renk ayrımının çocuklarımızın bilinçaltına yerleştirdiği bu yanlış mesajlarla onları sağlıklı bir yetişkinliğe hazırlamamız çok da kolay olmayacaktır.

Öncelikle renkleri cinsel kimlikle tanımlamak biz büyükler tarafından yaratılmış. 1900 ‘lerin başında kentsel bölgelerde kız ya da erkek çocukların giysilerinde tercih edilen renk ağırlıklı olarak beyazdır. Daha sonraki yıllarda hazır giyim sektörünün hızla yaygınlaşması sonucu bu renk ayrımı ortaya çıkar.

Doğanın bütün renkleri kendi güzelliklerini bize sunarken çocuklarımızın geleceğini sadece iki renk üzerinden inşa etmeye hakkımız olup olmadığını düşünmeliyiz.

Bırakın çocuklar koşullandırılmadan kendi renkli dünyalarını oluştursun. Kız erkek birlikte oynarken yemek de yapsın, deney de.

Oyuncakların ve renklerin cinsiyetinin olmadığını da birlikte öğrensinler.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.