Bak Postacı Geliyor

Bak Postacı Geliyor

BAK POSTACI GELİYOR

Bu çocuk şarkısı okullarda söylenmeye devam ediyor mu bilemiyorum. Ama ilkokul öğrencisi olduğumuz yıllarda en sevdiğim şarkılardan birisiydi. Şimdi ilkokulda iletişim araçları ünitesinde çocuklar mektup dendiği zaman hiç tanımadıkları birisinin apartmanlarının girişindeki posta kutularına atılan kredi kartı ekstrelerini biliyorlar. Telgraf ile hayatlarında belki de hiç karşılaşmamışlardı

Oğlum ilkokula gittiği yıllarda iletişim araçları ünitesini işliyorlardı. Yazılı iletişim araçları konusunda onları postacı ile tanıştırmak istedim. Sınıf öğretmeni ve okul idaresinden gerekli izni alıp konunun işlendiği saatte teslim edilmek üzere sınıf öğrencilerine derslerinde başarılar dilediğim bir telgraf gönderdim.

Müzik öğretmenleri de onlara “Bak Postacı Geliyor” şarkısını öğretmişti.

O gün yaşananları daha sonra öğretmenimizden dinledim.

Belirtilen saatte postacı sınıfın kapısını çalıyor. Öğretmen postacıyı sınıfa davet ediyor. Telgrafı alıp öğrencilere okuduktan sonra tüm sınıf ayağa kalkıyor ve tahtanın önünde beklemekte olan postacıya teşekkür edip hep birlikte “Bak Postacı Geliyor” şarkısını söyleyip, postacıyı alkışlarla uğurluyorlar.

Benim bu telgrafımın etkisi hem oğlum Umut hem sınıf öğretmenimiz hem de postacı açısından da çok anlamlı olmuş.

Öncelikle böylesi bir etkinlik dolayısı ile öğretmenimiz çok mutlu olmuştu, diğer sınıflara örnek olmanın sevincini yaşadı. Postacı belki de çoktan hak ettiği alkışları ilk kez almıştı. Öğrenciler posta kutularına zarfları bırakan kişiyi ilk kez karşılarında görmüş, yaptığı işi onun ağzından dinlemişti.

Oğlum Umut ise annesinin katkıları ile sınıfta yaşanan heyecandan dolayı içten içe gurur duymuş ama şaşırmamıştı. Ne de olsa çılgın bir annesi vardı ve kim bilir daha ne çılgınlıklarına tanık olacaktı.

Sanırım bazen sıra dışı olmak, çocuklarımıza küçük sevinçler yaratarak gerçekleştirdiğimiz farkındalıklar hepimize küçük mutluluklar yaşatıp bizleri de çocukluğumuza geri götürebilir.

Umut’un Annesi İlkiz Taşdelen

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.