Çocuğunuzun Dil Gelişimini Nasıl Desteklersiniz?

Çocuğunuzun Dil Gelişimini Nasıl Desteklersiniz?

Anne-babalar bebeklerini kucaklarına aldıkları andan itibaren, belli zamanlarda belirli şeyleri onların otomatik olarak yapacaklarını düşünürler. Zamanı geldiğinde emekleyecek, zamanı geldiğinde yürüyecek, zamanı geldiğinde konuşacak. Evet elbette ki bu böyledir. Ancak unutmamak gerekir ki; bu gelişimlerini bebeğin zamanında ve doğru yapabilmesi için desteklemek çok önemlidir. Çocukların dil gelişimi de desteklendiğinde zamanında ve doğru şekilde gelişecektir.

İşte çocuğunuzun dil gelişimini desteklemek için kullanabileceğiniz yöntemler:

  • Çocuğunuzla bebek dili kullanarak konuşmayın: Çocuğunuza kelimeleri bebeksi şekilde söylemeyin. Onunla gerçekten kelime nasıl telaffuz ediliyorsa öyle konuşun.
  • Yanlış telaffuz ettiğinde düzeltmeyin: Çocuğunuz yanlış telaffuz ettiğinde “hayır yanlış söylüyorsun, öyle değil, böyle” diyerek düzeltmeyin. Siz ondan sonra doğrusunu, onun göz hizasına eğilerek tekrar edin.
  • Kısa cümleler kurun: Çocuğunuzla konuşurken kısa, net ve anlaşılır cümleler kurun. Anlamanı bilemeyeceği ve zor kelimeler seçmemeye özen gösterin.
  • Sorduğu sorulara cevap verin: Çocuğunuz soru sorduğunda “o nedir, bu nedir” gibi bir iki kelimeyle basitçe anlatın. Mutlaka cevap verin.
  • Konuşmasını övün: Çocuğunuz konuştuğunda onunla göz göze iletişim kurun ve bitirdiğinde övgüyle karşılık verin.
  • Yaşıtlarıyla ve arkadaşlarıyla kıyaslamayın: Etrafınızdaki tanıdığınız veya tanımadığınız çocuğunuzun akranı olan çocuklarla kıyas yapmayın. “O bak ne güzel konuşuyor, sen neden konuşmuyorsun” gibi özgüvenini zedeleyici karşılaştırmalar yapmayın.
  • Evde sohbet edin: Oyun oynarken, banyo yaptırırken, yemek yerken, ona sorular sorarak konuşmasını sağlayın.

Çocuğunuzun dil gelişimi ile ilgili dikkat etmeniz gereken durumlar:

Çocuğunuzun konuşması yaşına göre çok yavaş veya geri ise kendiliğinden düzelmesini beklemek yerine mutlaka bir uzmana danışmanızda fayda vardır. Bu duruma “gecikmiş konuşma” denir ve uzmanı tarafından gereken araştırmalar yapıldıktan sonra duruma göre çözüm önerisi sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.