14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ

Farkında olalım ve fark ettirelim

Diyabet, erişkinlerde daha sık olmak üzere her yaş grubunda görülebilen ve yol açtığı organ hasarları nedeniyle çok önemli bir halk sağlığı sorunu olan bir hastalıktır. Genel olarak erişkinlerde şişmanlıkla bağlantılı olan Tip 2 diyabet, çocuklarda ise tanı anından itibaren insülin tedavisi gerektiren Tip 1 diyabet görülmektedir.

Dünya Diyabet Federasyonu verilerine göre, dünyada 400 milyon kişinin diyabetli olduğu, her yıl 5 milyon kişinin diyabet nedeniyle yaşamını yitirdiği tahmin edilmektedir.

Ülkemizde ise 7 milyondan fazla erişkinin diyabet hastası olduğu, bir o kadar kişinin de diyabet gelişimi açısından risk grubunda olduğu tahmin edilmektedir. Dolayısıyla, Türkiye’ de erişkin her üç kişiden bir tanesinde diyabet hastalığı veya diyabet gelişimi açısından risk altında kaldığı; bununla birlikte 20.000 dolayında çocuğun diyabetli olduğu bilinmektedir.

Tip 2 diyabet sıklığı bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde artmakta ve gelişen ekonomiler için en önemli kronik hastalık yükünü oluşturmaktadır. Oysa Tip 2 diyabet vakalarının % 70’ni, “ sağlıklı yaşam tarzı” ile önlemek mümkündür.

Çocuklarda görülen Tip 1 diyabeti önlemek mümkün olmamakla birlikte bu çocukların yeterli tedavi, eğitim ve bakım ile normal ve başarılı bir hayat sürmelerini sağlamak mümkündür.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü 

Diyabet konusunda toplumda farkındalığın arttırılması ve konunun öneminin vurgulanması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun (IDF) öncülük ettiği, insülin hormonunu ilk kez hastaların tedavisinde kullanan bilim adamlarından Frederick G. Banting’in doğum günü olun 14 Kasım’ı 1991’den beri Dünya’da diyabet farkındalık günü olarak kabul etmektedir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da 2007’den itibaren 14 Kasım Günü’nü resmi olarak “Dünya Diyabet Günü” olarak tanımıştır. Dünyada ve ülkemizde her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Dünya Diyabet Günü, diyabet konusunda halkı ve medyayı bilgilendirerek farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli aktivitelerin yapıldığı bir gündür.

Lütfen farkında olalım ve fark ettirelim. Sevgilerimle…

Hatice BİLGİLİ

Diyabet Eğitimcisi

Diyabetle Yaşam ve Sağlık Koçu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.