Ah Şu Yuva Yıkan Kadınlar

Ah Şu Yuva Yıkan Kadınlar

Merhaba Sevgili Okurlar,

Üç kızı olan 37 yaşındaki bir annenin ilginç öyküsüyle sizlerleyim bugün. Kızlar sırasıyla 5 ve 3 yaşında. Son numara ise 3 aylık. F.Hanımın mutlu mesut devam ettiğini sandığı yuvasının temeli çoktan çatırdamış. Hanımların ayda bir periyodik buluşmalarından birinde fısıldaşmalar, o gelince susmalar belirginleşince, tüm cesaretini toplayıp ne olduğunu, neden konunun değiştirildiğini sorduğunda aldığı cevapla donup kalakalmış. Meğer eşi A. Bey uzunca bir süredir kendinden 15 yaş büyük M. Hanımla birlikteymiş. Son zamanlarda bir türlü gün boyu bitmeyen işlerini bitirebilmek için güya yaptığı fazla mesailerden ötürü akşamları 1.evine dönmeden önce 2. evinde zaman geçirmekteymiş oysa.
Böylesine çirkin, yaşlı, evli adamla ilişkiye girip yuva yıkmayı planlayan bu kadında A. Bey ne bulmuş olabilir? Mutlu mesut bir yuvanın temeline dinamit koymak reva mıdır? Evli bir erkeği böyle art niyetli yaklaşımlarla kendine çeken, yuvasından uzaklaştıran kadından ayırabilmek için ne yapsın, eşini evine, çocuklarına nasıl döndürsün? Tüm suç o hain kadında! Erkek aldanabilir, kanabilir.

Demek olay bu kadar basit? A.Beye huzur veren, yuvasında bulamadığı dinginliği sağlayan kadına göz dağı ver, korkut, onu uzaklaştıracak her yolu dene, eşin yine sana kalsın. Peki ya sonra? Analar daha çok M.ler doğurmamış mıdır? Bir M. gidince daha kaç M.lerin gelmeyeceğini kim bilebilir?
Neden araya girdiği varsayılan birine tu kaka denir ve olanca güçle yüklenilir dersiniz? Bilenleriniz çoktur ama yine de dile getirelim: KOLAYDIR! En kolayı dışarıdan birini karalamaktır. Eşteki ihmali görüp kabullenmek, onunla aynı evde yaşamaya devam etmeyi zorlaştırır. Kendinizi sorgulamak? Hâşâ! Sizde ne kusur olabilir ki!

Ortada bir sorun var. Ya bunu yok sayıp yola devam. Ta ki benzer sorun yeniden baş ağrıtana kadar.
Ya da köklü çözümün tüm zahmetlerini göze alıp konuyu masaya yatırmak. Bende, eşimde hangi ihmaller neyi nasıl etkilemiş olabilir? Bundan böyle hangimize ne gibi görevler, sorumluluklar, tavırlar düşebilir? Ben ne yapabilirim? Eşim ne yapabilir? Birbirimizden neyi bekleyebiliriz, isteyebiliriz? Hasılı tüm kaygıları, olanları, olmayanları suçlamalardan uzak ortaya döküp ortak bir çözüm aramayı denemek de seçeneklerden biri olabilir. Tabi eğer hala arada bir bağ, ilgi sevgi az da olsa kalmışsa. Evin içinde kaynaklanan konunun çözümü, yine evdeki bireylerin katılımıyla sağlanabilir. Şimdiye kadar 3 maymunu oynamak,(görmedim, duymadım, söylemedim) eşi eve getirmediğine göre, yeni yollar denemenin tam da zamanıdır.

Ve yine bilmem kaçıncı kez söylüyorum:
Mutlu, uyumlu bir yuva içinde birbirlerine sevgi ve saygıyla bağlı eşleri birbirinden ayırmaya kimsenin gücü yetmez! İçlerinden biri gidiyorsa kendi iradesiyledir, kandırılmamıştır! Bu durumda konuyla, kendisiyle yüzleşmeden kalıcı bir kurtuluş ümidetmek, sadece zaman kaybettirir! Kaldı ki, 3 kız çocuğunu böyle bir anlayışla büyütmek, eğitmek, onları gelecekte nasıl bir eş ve anne adayı yapar, üzerinde önemle düşünülmesi gereken ve şuan yaşanan durumun ihmal edilen yanıdır. Tarih tekrardan ibaret olmasın, kızlar annelerinin kaderini (ki bu bir kader değildir!) ilerde yaşamasın isteyen her anne, önce kendinden başlayarak yeni yolu denemek için ilk adımı atmış demektir.

Ayşe WİESNER

Terapist

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.