Ana Rahmindeki Bebeğin Babalığının Mahkemece Kabulü

Ana Rahmindeki Bebeğin Babalığının Mahkemece Kabulü

Merhaba Sevgili Anne Adayları

Aman dikkat! Önünüzdeki günler pek çok sürprizlere gebe olabilir. Neden mi?

Alın size tazesi tazesine bir örnek :

37 yaşında 3 aylık hamile ve evlenmeden birlikte yaşamayı seçen bir hanım, mutlu mesut bebeğinin doğmasını beklerken, aniden partneri hastalanıyor. Doktorlar hastalığın bazı bünyelerde çabuk ilerlediğini ve süratle sona yaklaşabileceğini söylüyorlar. Çok yönlü kaygılar başlıyor konuşulmaya. Ne olacak? Hastalık nasıl ilerleyecek? Bebek doğmadan baba adayı ölürse, bebeğin yasal hakları olabilir mi? Yetim aylığı bağlanır mı? Kalabilecek mirastan pay düşer mi ? Vs. vs…

Türkiye’deki yasa ve kurallar böyle durumlarda neyi gerektirir bilmiyorum. Ancak Almanya’da evli olmadan birlikte yaşayan baba adayı bebek doğmadan ölürse, yetim bebek sadece annenin soyadıyla annenin nüfüsuna kaydediliyor.

Hatta anne istemezse babanın adını soyadını da çocuğunun kimliğine yazdırmıyor. Baba adı hanesi boş bırakılıyor. Babasının kim olduğu resmen kayıtlara geçmemiş çocuğa devlet yetim aylığı bağlamıyor, baba mirasından pay vermiyor.

İşte böyle kritik bir durumda dileyen dilediğini yapsın demek yerine çocuğun gelecekteki ekonomik güvencesini garantilemek adına acil mahkemeye başvuru öneriyorum. Nitekim çiftimiz de aynısını yaptı. Baba adayı sağlığında, akli dengesini yitirmeden, hastalığını öğrendikten hemen sonra, yavrusu ölümü halinde sıkıntı çekmesin diye partneriyle ve beraberinde götürdükleri hamilelik belgeleriyle mahkemeye başvurdular. Kararı verecek hakim, annenin beyanı ve babanın babalığını kabulü halinde sorun olmayacağını, gerekli prosüdür tamamlandıktan sonra mahkemenin onay kararının kendilerine tebliğ edileceğini söylemiş.

Tabi ki böyle bir amansız hastalık haberi her anlamda çok sarsıcı.Hele de birbirini seven, heyecanla, sabırsızlıkla bebeklerinin doğacağı günü iple çeken bir çift için. Ah vahla kaybedecek zaman olmayınca, önce birbirlerine sarılıp durumu kabullenerek neler yapmak istediklerini sıraladılar. Enteresan yörelere geziler, görüşmeler gibi. Bebeğin babalığının onaylanması işleme konuldu.

Şimdi aklımdan iki dilek geçiyor;

• Birincisi bu çiftin listesinde ah şunu da yazmıştık ama yapamadık diyecek tek bir iş kalmasın! Hepsini yapmaya baba adayının ömrü ve gücü yetsin!

• İkincisi ise dünyanın her yerinde evlenmeden bebek bekleyen tüm anne adayları ya baba adayının da sağ olduğu zamanda bebeklerini dünyaya getirebilsinler, ya da hastalık, ölüm, trafik kazası gibi muhtemel vakalara karşı ellerinde mahkemeden babalık onay kararı bulunsun.

Hani ben dileyeyim de,
Ayakkabıyı ayağına uyan giysin.

Ayşe WİESNER
Terapist

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.