Anne Baba Olurken, Karı-Koca Kalabilmek!

Anne Baba Olurken, Karı-Koca Kalabilmek!

Birilerinin çocuğu, birilerinin gelini, birilerinin çalışanı, birilerinin eşi ve birilerinin anne-babasıyız. Tüm bu rollere aynı anda sahibiz ve bazen bu rollerden hangisi ağır basıyorsa, diğerlerini göz ardı edip, biraz daha öncelikli, biraz daha önemli gördüğümüz kimliğimizle hareket ediyoruz. Artık hepimiz için ebeveynlik en önemli kimlik sanırım. Tüm hayatımızı; istek, hayal, yapacaklarımız ve planlarımızı ebeveynliğimiz yönetiyor. Doğal olarak,  diğer rollerimizi de ihmal ediyoruz… Unutuyoruz… En çok da karı-koca rolümüzü değil mi? Nasıl unutmayalım ki? Bebeğimizin eve gelmesiyle, tüm hayat baştan sona değişiyor. Karı – koca ilişkisi de böylece en büyük değişimi yaşayacağı döneme giriyor.  Alışkanlıklar, yaklaşımlar, sohbetler, zevkler her şey ama her şey bir anda farklılaşıyor. Bebeğine konsantre olan anne, annelikle tanışmanın getirdiği birçok karışık duyguyu aynı anda yaşarken, bir taraftan da yorgunluk, uykusuzluk işin cabası oluyor. Baba ise, evdeki sisteme ayak uydurmaya çalışırken, şaşkınlık yaşıyor. “Ne oluyor? Hep böyle mi olacak?” soruları cevapsız kalıyor!

Çocuktan önce ve çocuktan sonra “evlilik” gerçekten farklı.  Evlilik yeniden yapılanıyor. Ortaya yeni bir ilişki biçimi çıkıyor. Bu noktada evliliğimizi yeni ve sağlam bir zemine oturtmamız şart. Çünkü, karı-koca ilişkimizi, anne-babalığımızla yönetemeyiz. İlişkimizi ebeveynliğimizi öne koyarak değil de, karı –koca olduğumuzu düşünerek tekrar şekillendirebiliriz. Böylece anne-baba olurken, karı-koca da kalabiliriz!

Unutmamak gerekir ki; çocuklarımızın sağlıklı bir aile ortamında büyümesi için sağlıklı karı-koca ilişkisini de görmeye ihtiyaçları var. Onların ihtiyaçları yalnızca iyi anne-baba modelini görerek büyümek değil, sağlıklı bir evliliğe de tanık olmak!

Sevgiyle kalın…

Ülkü Yılmaz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.