Hamilelik ve Folik Asit Kullanımı

Hamilelik ve Folik Asit Kullanımı

Anne adaylarına gebeliğin başından itibaren rutin olarak folik asit kullanması önerilir. Folik asit, “B grubu” denilen vitaminlerdendir ve B9 vitamin, Bc vitamin, folic acid, folacin, folasin, folik asitin gibi isimlerle de bilinir.

Folik asitin bulunduğu gıdalar arasında; yeşil sebzeleri, ceviz, fındık, fıstık ve baklagilleri sayabiliriz. Gebelikte bu besinleri tüketmek gerekli miktarda vitamin alımını karşılayamayacağı için mutlaka ilaç olarak alınması gerekir.

Anne adayları folik asit kullanımına ne zaman başlamalı?

Gebelik düşünülmeye başlandığı andan itibaren folik asit kullanımına da başlanabilir diyebiliriz. Planlanan gebelikten 3 ay kadar önce alınması daha fazla fayda sağlayabilmek için doğru olacaktır. 3 ay içerisinde gebelik gerçekleşmezse doktor kontrolünde alıma devam edilebilir.

Gebelikte folik asit ne kadar süre kullanılmalıdır?

Gebelik takibini yapan doktorun önereceği süre boyunca kullanılmalıdır. Ortalama hamileliğin ilk 3 ayı bitene kadar kulanılması önerilir. Elbette ki doktor kontrolünde ve doktorun önereceği dozda kullanımı ve düzenli alınması önemlidir.

Hamilelikte folik asit kullanımının önemi nedir?

Araştırmalar, folik asit kullanılan hamileliklerde, bu vitaminin kullanılmadığı hamileliklere göre, bebekte daha az anomalilerin görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu nedenle rutin olarak her anne adayına önerilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.