Anneni mi Çok Seviyorsun Babanı mı?

Anneni mi Çok Seviyorsun Babanı mı?

Kendi çocukluğumuzu hatırladığımızda en az bir kere bu soru sorulmuştur değil mi? Anneanneler, babaanneler, dedeler veya diğer akrabalar bu soruyu mutlaka sorarlar. Hatta tüm aileyi sorarlar “hangi dedeni çok seviyorsun, halanı mı seviyorsun, teyzeni mi?”.

Biliyor musunuz, çocuklarımıza bu soruları sorma geleneği hala yaşıyor toplumumuzda. Peki bu sorunun çocuklara verdiği yanlış mesajlar neler?

Sevginin kanıtı mı?

Çocuklara sorulması son derece yanlış olan bu sorunun cevabı, sevginin kanıtı olarak düşünülmemelidir. Çocuğun verdiği cevaptan sonra, tercih edilmiş olmanın mutluluğuyla gülerek ve çocuğu öperek verilen bir tepki ya da küstüm ifadesiyle verilen bir tepki… İşte çocuklar cevap verdikten sonra aldıkları bu tepkileri takip ederek, hangi cevabın istendiğini veya istenmediğini sözleriniz ve yüzünüzdeki ifadelerden anlarlar. Bir süre sonra da kimi mutlu etmek isterse o kişiye yönelik cevap vermeye başlarlar. Bu nedenle de bu sorunun cevabı zaman zaman değişir.

Tercih etme zorunluluğu!

Bazen çocuklar ikinizi de aynı seviyorum derler. Ama bu cevaba rağmen anne ve babalar tatmin olmazlar. İlla ki bir tercih yapsın isterler ve hatta çocuğu zorlarlar. “Söyle bak çocuğum kırılmayacağım, kızmayacağım” gibi ifadelerle de çocuğun dünyasına son derece yanlış mesajlar gönderirler. Çocuğun algısında anne ya da baba arasında mutlaka bir tercihi olması ve  ikisi aynı derecede sevilmeyecek kişiler olarak yerini alır. Bu soru zannedildiği kadar masum ve çocuğu etkilemeyen bir soru değildir.

Çocukların sevmediği bir soru…

Çocuklar bu soruyu sevmezler. Bazı çocuklar bu soruya cevap vermek istemezler. Hayatında ilk kez onu ikilemde bırakan bu soru, onun için eğlenceli değil, rahatsız edicidir. Çünkü onun algısında bu soru da tıpkı “büyüyünce ne olacaksın” gibi bir sorudur ve cevabı aynı derecede önemlidir.

Biraz daha büyüdüklerinde…

Küçük yaşlardaki çocuk bu soruya masum cevap verirken, biraz daha büyüdüğünde kimden bir şey isteyecekse onu söyler. Bu da çocuğun ilk kez ufak çapta da olsa “yalanı” keşfetmesinin ilk denemesidir diyebiliriz. “Baba seni” diyen çocuğa; “dile benden ne dilersen aslan oğlum/prenses kızım “ diye gelen cevap çocuğun yanılmadığının kanıtı olur.

Bu soru çocuklara sorulmaması gereken, yanlış aile algısı oluşturabilecek bir sorudur. Çocukların dünyasına tercih etmeyi erken yaşta böyle bir soru ile sokmamak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.