Baba Olmaya Hazırlanmanın Püf Noktaları

Baba Olmaya Hazırlanmanın Püf Noktaları

Baba adaylarına veya yeni baba olmuş babalara en çok sorulan sorulardan birisi: “Baba olmak nasıl bir duygu?” sorusudur herhalde. Eşiniz hamileyse veya çok yeni baba olmuşsanız, ne hissettiğinizi bilemiyor olabilirsiniz. Böyle hissettiğiniz için sakın kendinizi suçlamayın. Çünkü, kadınlar, bebek, rahimlerine düştükleri andan itibaren hormonları ve psikolojileri nedeniyle anneliği hemen hissedip, yaşamaya başlarlar. Fakat erkekler, bebeklerini kucaklarına aldıktan bir süre sonra, hayat düzenlerindeki değişikliklerle birlikte baba olmayı anlıyorlar. Bilimsel bir araştırmaya göre babalar, bebeğin doğumundan 6 ay gibi bir süre sonra kendilerini baba gibi hissetmeye başlıyorlar. Bu bilimsel veriyi hem babalar hem de anneler göz önünde bulundurmalı. Babalar, baba olduklarını hissedebilmek için kendilerine zaman tanımalılar. Hiç merak etmeyin, baba olma duygusunu zamanla yaşayacak ve iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Ama elbette ki, “babalık duygunuza” yakınlaşmak ve daha erken hislerinizi uyandırmak için yapabileceğiniz bazı ufak hazırlıklar var. Peki, neler yapabilirsiniz? İşte yapabileceğiniz birkaç kolay öneri:

Bebeğiniz için eşinizle birlikte heyecanlanıp, plan yapın!

Eşinizin hamileliği esnasındaki en önemli konu, her zaman onun yanında olmanız ve varlığınızı sürekli hissettirmeniz. İnanın bu yürekten desteğinizi, hem bebeğiniz hem de eşiniz derinden hissedecektir. Eşinizle sık sık bebeğinizle ilgili konuşun. Hayallerinizi, neler planladığınızı, neler istediğinizi, nasıl bir baba olmak istediğinizi anlatın. Karşılıklı bu iletişim, ileri dönemlerde, bebeğinizi yetiştirme tarzınız hakkında da fikirlerinizi birbirinizle paylaşmanızı sağlayacak ve olası fikir ayrılıkları hakkında düşünmenize zemin oluşturacaktır. Bebek için hazırlıklar yapılmaya başlandığında ise, siz de dahil olun. Fikirlerinizi söyleyin; nasıl bir oda olsun, nerede uyusun, ne giysin? Bunlara en başından katılım göstermek, kendinizi konunun dışında tutmayarak, sağlıklı ve gerçekçi bir platformda, bebeğinize hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Bebeğinizi alın kucağınıza!

Bebek doğduğu andan itibaren, babanın da en az anne kadar bebeğini kucağına alması gerekir. Çok küçük ve narin olan bebeğinizi kucağınıza almaktan korkmayın. Bebeğinizi kucağınıza alın, yavaş adımlarla evde dolaşın, bir taraftan da ona sevgi sözcüklerinizi fısıldayın. Böylece, baba olmanın en doyulmaz halini yaşamaya başladınız bile! Bebeğin bakım ve ihtiyaçlarının karşılanması konusunda da girişken olun. Altını değiştirebilir, gazını çıkarabilir hatta uyutabilirsiniz! Bebeğinizin banyosuna yardım edebilir, pusette onu gezdirmeye çıkarabilirsiniz. Bu eşsiz anlar emin olun hafızanızda en güzel anılar olarak kalacak!

Baba olmanın tadını çıkarın!

Zaman geri alınamıyor maalesef! Yıllar sonra, çocuğunuzun ilk doğduğu günlere, bebekliğine ve çocukluk yıllarına çok isteseniz de dönemeyeceksiniz. O yüzden o minik ellerden sımsıkı tutun! Baba olmanın tadını çıkarın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.