Bağlılık Mı, Bağımlılık Mı?

Bağlılık Mı, Bağımlılık Mı?

Öyle bir şey ki anne olmak, doğumla beraber bebeğinizden başka bir şey düşünemez hale geliyorsunuz. Hele işin içine birde acemilik eklenince traji komik bir hal alıyor.

Hayatınızın odak noktasına koyduğunuz bebeğinizin bakımı, beslenmesi, ihtiyaclari her şeyin ama her şeyin önüne geçiyor. Zaten bu dönemde annenin koruması ve bakımı olmadan bebeğin hayata tutunması mümkün olmadığından normal bir süreç olarak kabul ediliyor.

Ya sonra?
Hayatın devam ettiğini fark ediyorsunuz. Büyüyen bebeğinizle birlikte bir evinizin, eşinizin, işinizin olduğunu hatırlatıyor hayat size. Yetememekten yetişememekten korkuyorsunuz. En çok da her şeye yetişeyim derken onun en özel anlarını kaçırmaktan korkuyorsunuz.
Çok ince bir çizgide “bağlılık” ve “bağımlılık” arasındaki denge. süregelen hayatına ve sorumluluklarına yetişmesi gereken bir anne,  anneye tutunmadan ayakta kalmayı başarması gereken bir bebek,  aralarında kurulan ilahi, duygusal, tanımlanamaz bir bağa rağmen kaçınılmaz,yaşanılması gereken bir süreç. Dengeyi biraz kaçırdınız mı, anneye aşırı düşkün, tek başına hiçbir şey yapamayan, beceriksiz, çaresiz, özgüvensiz, içe kapanık çocuklarla karşı karşıya kalıyoruz.
Biliyor musunuz İnsan annesini kaybedince büyürmüş aslında. O zaman bitermiş çocukluğu. Hakikaten de öyle hiç büyümüyoruz gözlerinde, hiç büyümüyorlar gözümüzde. Ama ne olursa olsun onların zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişimleri için,  sağlıklı birer birey olabilmeleri için onlara izin vermeliyiz. Bırakalım hayatı tecrübe etsinler, çuvallasınlar,dizleri kanasın, düşsünler, kalksınlar… Düşsünler ki her defasında daha güçlü kalksınlar! Nasılsa hep koşup sarılacakları kollar yine bizleriz!
Sevgiler…

Mina’nın Annesi Ayşegül Bayhan

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.