Başarılı Mı, Mutlu Çocuk Mu?

Başarılı Mı, Mutlu Çocuk Mu?

Çocuklarımız için, okul öncesi dönem de dahil olmak üzere, nasıl bir eğitim alacakları konusunu, diğer tüm konuları ikinci plana atarak odak noktamız haline getiriyoruz. Öncelikli olarak çocuğumuzun iyi bir eğitim almasını istiyoruz. Ebeveyn olarak bu isteğimizde haklıyız yalnız çocuğumuzun 2 kere 2’nin 4 olduğunu öğrenmek için acelesi yok aslında.

Öncelikli hedefimiz mutlu bir çocuk yetiştirmek olmalı diye düşünüyorum. Çünkü mutlu çocuk başarılı da olur bence. Kendisine değer verildiğini hisseden çocuk için başarmak, zor ve sıkıcı olmaz sanırım.

Diğer yandan, başarının öğrenmeyle birlikte gelen doğal bir sonuç olduğunu, çocuğumuzun fark etmesi ve benimsemesine yardımcı olmalıyız. Çocuğumuz için başarıyı tek odak noktası haline getirmemek ise işin sırrı bence. Sadece başarmak ve başarılı olmak için çaba sarf eden çocukların yüklerinin çok ağır olduğunu düşünüyorum. “Başarmalıyım, yapmayalım” stresi onları çocukluklarından uzaklaştırıyor.

Yalnızca başarısı ile değer gören çocuklar, diğer konularda yüksek derecede ihmale uğradıklarını hissedebiliyorlar. Başarıyı, sevilme ve değer görme nedenleri olarak anlayabiliyorlar. Bu, elbette ki böyle değil ama çocuklarımıza bu yanlış mesajları, maalesef bizler, hiç istemeden de olsa veriyoruz.

Sevgiyle kalın…

Ülkü YILMAZ

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.