Rotamız: Mutlu Aile

Rotamız: Mutlu Aile

Minik bebeğimiz aramıza katıldıktan sonra, gerçekten bir aile olduğumuzu hissederiz. Bebeğimizi sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu bir ailede, güven ortamında büyütmek amacımız olur. Çünkü biliyoruz ki; mutlu bir aile ortamında yetişen çocukların; özsaygısı yüksek, özgüveni sağlam, sosyal ilişkileri kuvvetli, okul başarısı süreklidir.

Bir çocuk yetiştirmenin kolay bir iş olduğunu söyleyemeyiz. Rotamızı mutlu bir aile olmaya çevirmek için, sağlıklı bir aile temeli kurmamız gerekir. Bu temel için yapabileceğimiz kolay ama etkili yollar var. Örneğin; akşamları ailecek oturulan sofra, günü konuşmak ve düşüncelerimizi-duygularımızı paylaşmak aile bağlarımızı güçlendirebileceğimiz çok güzel bir alan. Birbirimizin günün nasıl geçtiğinden haberdar olmak, birbirimizi daha iyi anlamamıza da yardımcı olabilir. Bebeklikten itibaren ailesi ile bu şekilde iletişim kurmayı öğrenen çocukların, aile içi iletişimleri güçlü, aile kavramı ise son derece sağlam olacaktır.

Bir başka yol; ailecek hedefler belirleyerek onları gerçekleştirmeye çalışmak olabilir. Kısa ve uzun vadeli planlar yapmak çocuğunuza sabretmeyi, amacı için çabalamayı ve sonucu gerçekleştiğinde ise mutlu olmanın gerçekten ne demek olduğunu anlamasını öğretebilir. Ailecek alınacak bir şeyin programını yapmak, ne zaman alınabileceğini konuşmak ya da gideceğiniz tatilin detaylarına beraber karar vermek, aile büyükleri için yapılacak bir yardımı beraber planlamak veya okulu ile ilgili çocuğunuzun bir hedef belirlemesi… Tüm bunlar çocuğunuza hayatı programlamayı, başarı için çabalamayı ve beklemeyi öğretmenin en doğal yolu.

Ailecek bazı riskler almak ve sonucu beraber değerlendirmek sağlam bir aile temeli için önemli bir yol. Mesela, çocuğunuzun risk içeren bir kararını destekleyin ve sonucunu görmesini sağlayın. Sonuç iyi ya da kötü, yanında olun ve her ne olursa olsun yanında olduğunuzu gösterin. Ağaca tırmandığında düşeceğini söylediğiniz çocuğunuzu özgür bırakın, kararı tırmanmaksa, düşüp canının yanacağını kendisi tecrübe etsin. Böylece, siz söylediğiniz halde tırmanan çocuğunuz bir kere düştüğünde diğerinde temkinli olmayı, sizin sözlerinizi dikkate almayı ve ne yaşarsa yaşasın ailesinin hep yanında olduğunu görecektir.

Güven ve sevgi ortamının gelişebilmesi için çocuğunuz sizin hayatınızın, siz de çocuğunuzun hayatının içinde olmalısınız. Çocuğunuzu iş yerinize götürebilir, ne iş yaptığınızı ve neden yaptığınızı anlatabilirsiniz. Onun okuluna ziyarete gidip, arkadaşlarıyla tanışmak gerçekten doğru bir fikir. Çocuğunuzla hayatınızın her anında, her yerinde iletişim kurabileceğinizi ona gösterin.

Ayrıca zaman zaman kendi çocukluğunuzdan, anne-babanız ve kardeşlerinizle ilişkinizden çocuğunuza bahsetmeniz aile sevgisini keşfetmesine, bu sevginin nasıl sınırsız, sonsuz ve bitmeyen bir duygu olduğunun kanıtı niteliğinde olacaktır. Bir zamanlar sizin de bir çocuk olduğunuzu, aynı şeyleri yaşadığınızı ve belki aynı şeyleri hissettiğinizi bilen çocuğunuz sizinle sıcak ve sevgi dolu bir iletişime başlayabilir.

Mutlu bir aile olabilmek, mutlu bir çocuk yetiştirmek için çocuklarımızın hep yanında olarak, onlara hep destek olmalıyız. İşte bu şekilde sağlam bir aile temeli oluşturup, mutlu bir aile olabiliriz.

Sevgiyle kalın.

Ülkü YILMAZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.