Bebeğim Ne Zaman Bardak Kullanabilir? Bebeğime Bardak Kullanmayı Nasıl Öğretebilirim?

Bebeğim Ne Zaman Bardak Kullanabilir? Bebeğime Bardak Kullanmayı Nasıl Öğretebilirim?

Bardak kullanımına başlamak için en doğru zaman bebeğinizin destekle oturabildiği, mama sandalyesi kullanabildiği ve ek gıdaya geçtiği aylardır diyebiliriz. Bu da ortalama 6. aydan itibarendir. Bu aylarda bardak kullanımına başlamak ona sıvı alımının bir başka yolu daha olduğunu öğretecektir. Bunun da avantajı yalnızca anne memesinin ve biberonun alternatif olmadığını başka bir yolla da süt, su, meyve suyu içebileceğini anlaması olacaktır.

Bebeğime bardak kullanmayı nasıl öğretebilirim?

– Bebeğinizle bardağı tanıştırın. Ona bardağın ne işe yaradığını kısaca anlatın. Sonra bardaktan su içerek gösterin. Sen de yapabilirsin diyerek ona bardağını verin. Taklit etmeye çalışacağına emin olun.

– Bebeğiniz için heyecan verici olacak bu yeni deneyimi keşfetmesine izin verin. Bunu yaparken bardağın içindekini dökeceğine, bardağı fırlatacağına emin olun. Bu nedenle kullanacağınız bardağın kırılmaz olmasına dikkat edin. İlk günlerde içine su koymanız doğru olacaktır. Oyuncak olarak algılamaması için ise uzun dakikalar bardakla oynamasına izin vermeyin. İşimiz bitti diyerek kaldırın.

– İlk denemelerde ona yardımcı olun. Ağzına götürmesine ve birkaç yudum içmesine destek olun.

Sevdiği meyve suyunu azar azar içirmek hem teşvik edici hem de daha hızlı alışmasına yardımcı olacaktır.

– Kolay kullanımı olan bir bardak deneyin. Bebeğinizin kavrayabileceği sapı olan bardak doğru bir seçim olabilir. Fakat birkaç alternatif daha ayarlamanız iyi olacaktır çünkü bebeğinizin hangisini tercih edeceğini ancak deneyerek bulabilirsiniz.

Bazen anneler alıştırma bardakları kullanarak süreci başlatıyorlar. Bebek daha az döküp-saçıp, daha çok kendi başına kullanabileceği için tercih edilebilir bir yöntem. Ancak unutmamak gerekir ki, bardaktan içmeyi eninde sonunda öğrenmek zorunda kalacak ve büyüdükçe hem öğrenme zorlaşacak hem de daha çok döküp-saçacak.

Sevgiyle kalın.

Ülkü Yılmaz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.