Bebeğinizin İştahsızlığını Yenin

Bebeğinizin İştahsızlığını Yenin

 

Bebeğinizin fizyolojik bir sebebe bağlı olmaksızın iştahsızlığı varsa yapılan araştırmalara kulak vermelisiniz. Bir araştırma sonucuna göre; anneler bebeklerinin yeterince beslenmediğini düşünüp, kaygı yaşamaya başladıklarında bu duygu durumları bebeklerine de geçiyor. Böylece bebekte iştahsızlık başlıyor. Eğer siz de bebeğinizin iştahsızlık sorununu çözmek istiyorsanız önce kaygınızı aşmanız gerekiyor. Öğün saatlerinde ne kadar rahat ve pozitif olursanız, bebeğinizin iştahının o kadar düzeldiğini göreceksiniz.

Bebeğinizin iştahsızlık sebebi olmayın… Aşağıdaki önerilerimizi hemen uygulayın.

Birlikte keyifli yemek yeme zamanı oluşturun

Öğün saatlerinizi bebeğinizle birlikte yiyecek şekilde ayarlayın ve düzenli olmasına özen gösterin. Bebeğiniz de sizinle birlikte masada (mama sandalyesinde) oturmalı ve yemek yemenin nasıl bir eylem olduğunu keşfetmeli. Masada sohbet edin. Yemeklerden, yemeklerin tatlarından bahsedin. Arada bir ona da dönerek “beğendin mi” diye sorun ve yediği şeyin ne olduğunu anlatın. Faydalarını söyleyin. Ve mutlaka bir miktar onun da önüne koyarak, elleriyle veya kaşığıyla yemeye çalışmasını destekleyin. Olumlu motive edin, alkışlayın ve aralarda da siz asıl tabağından yedirmeye devam edin. Böylece yemek yeme zamanı bebeğiniz için hem öğrenme hem beslenme saati olsun…

Yemeyi reddettiyse…

Bebeğiniz, verdiğiniz her yiyeceğin tadını sevmeyebilir. Eğer kesin bir şekilde verdiğiniz yiyeceği yemiyorsa ve yüzünü buruşturup ısrarcı olduğunuzda ağlıyorsa, yemesi için baskı yapmayın. Diğer öğüne kadar bir şey vermeden bekleyin. Bu arada tamamen farklı tatta bir yemek hazırlayın. Büyük ihtimalle bebeğiniz bu öğünde yemeğini doyana kadar yiyecektir.

Bebeğinizin damak zevkini keşfedin

Bebeğinizin hangi yiyecekleri iştahla ve keyifle yediğine dikkat edin. Onun da damak zevki olduğuna emin olun. Sevdiği yiyecekleri çeşitlendirip, besin değeri yüksek hale getirebilirsiniz. Çok sevdiği çorbasına mevsimine göre bir sebze ilave edebilirsiniz. Böylece, hem bebeğiniz sevdiği yemeği yemiş olacak hem de sizin içiniz rahat edecek.

Eğlenceli tabaklar

Bebeğinizin tabağını eğlenceli hale getirmek son derece etkili bir yöntem. Yumurtadan yapılmış yüz, zeytinden yapılmış gözler ve domatesten olan bir ağız onlara çok ama çok eğlenceli geliyor. Her yediğinde “nereye gitti göz” gibi sorular sorarak onu daha da eğlendirebilirsiniz. Böylece yemek yerken eğlenen bebeğiniz, öğün saatlerini tıpkı oyun saatleri gibi iple çekecektir.

 

“Yeter ki yesin de nasıl yerse yesin”  düşüncesinden hareketle, elinizde kaşık evde, sokakta bebeğinizin peşinden mi koşuyorsunuz? Televizyon karşısında çizgi filme dalmasını bekleyip yemeğini öyle mi yedirmeye çalışıyorsunuz? Yemediği zaman daha da sinirlenip, ağlasa da “yiyeceksin” diye zorlayıp, bebeğinizin ağzını açtırmaya mı çalışıyorsunuz? Birilerinin de size aynen böyle yaptığını düşünün, o yemeği yer miydiniz?

Bir de düzenli ve mutlu yemek saatleri, tüm aile ile oturulan keyifli bir masa ve eğlenceli bir tabak düşünün…

Hangisini tercih ederdiniz?

 

Sevgiyle kalın…

Ülkü YILMAZ

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.