Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Temizleme Yöntemleri

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Temizleme Yöntemleri

Tıkalı bir burun bebeğinizin rahat nefes alamaması ve dolasıyla huzursuz olması demektir. Bebeklerin burun temizliğini doğru yöntemlerle yapmak ve onların burun tıkanıklığını gidermek son derece önemlidir.

Bebeklerin burun temizliği neden önemlidir?

Özellikle beslenme ve uyku sırasında bebeklerin burunlarının açık olması gerekir. Meme emen bebek ağzından nefes alamayacağı için burnundan soluk alıp verecektir. Bu nedenle de eğer burnu tıkalı olursa emmek istemeyecek ve beslenmesi aksayacaktır. Aynı şekilde uyurken de bebek ağzından nefes alıp vermekte zorlanacak ve uykusu da bozulacaktır. Beslenemeyen ve uyuyamayan bebek ise huzursuz olacaktır.

Bebeklerin burnu neden tıkanır?

Özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde bebek ve çocuklarda burun tıkanıklığı, havanın kurumasıyla birlikte artar. Burunlarını biz yetişkinler gibi sümkürerek temizleyememeleri ve çok kolaylıkla burunlarının kuruması, bu rahatsız edici durumu hemen hemen her bebeğin yaşamasının sebebidir. Burun temizliğinde yaklaşık 3 yaşına kadar bebeğinizin sizin yardımınıza ihtiyacı vardır.

Bebeklerin burun tıkanıklıklarını gidermek için neler yapılabilir?

  • Serum Fizyolojik kullanmak:

Bebeklerin burun temizliği için sıklıkla başvurulan yöntem, serum fizyolojik ve deniz-okyanus suyu uygulamaktır. Bu uygulamanın dikkatle yapılması gerekir. Bebeğin burnunu zedelememeye ve onu korkutmamaya özen gösterilmelidir. Bu ürünler uygulandıktan sonra aspiratör yardımıyla bebeğin burnunun içinin boşaltılması uygun olacaktır.

  • Banyo yaptırmak:

Ilık banyo yaptırmak bebeğinizin burun tıkanıklığına çok iyi gelecektir. Burnunun nemlenmesine ve yumuşamasına yardımcı olacaktır. Böylece salgılar akıp gidecektir.

  • Bebeğin bulunduğu ortamı nemli tutmak:

Kuru hava burun tıkanıklığını arttırdığı için, bebeklerin uyuduğu ve zaman geçirdiği odayı uygun bir nem seviyesinde tutmak faydalı olacaktır. Özellikle, kış aylarında odalarda hava kuruluğu arttığı için, bebeğin bulunduğu ortamların ideal oda sıcaklığında yani 24 derecede olmasına özen göstermek gerekmektedir.

  • Emzirmek ve sıvı alımını arttırmak:

Bebeğiniz eğer emiyorsa bol bol emzirmeniz onu rahatlatacaktır. Eğer ek gıdaya geçtiyseniz sıvı alımını bu yolla da desteklemeniz iyi olacaktır.

Bebeklerin burunlarını temizlerken yapılmaması gerekenler

Bebeklerin burunlarının içine kıvrılmış peçete, pamuklu çubuk gibi sivri ve sert malzemeleri iterek temizlemeye çalışmayın. Bu tarz uygulamalar yalnızca bebeğin burun içini zedelemenize ve kirleri içeri itmenize neden olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.