Bu Yıl İlkokul 1. Sınıfa Başlayacak Çocukların Anne Ve Babalarına…

Bu Yıl İlkokul 1. Sınıfa Başlayacak Çocukların Anne Ve Babalarına…

Heyecanla bekliyorduk Cem’in ilkokula başlamasını. Ama pandemi nedeniyle bir yandan da kara kara düşünüyorduk ya bu iş uzarsa diye…

Korktuğumuz oldu ve pandemi nedeniyle okulların açılması ertelendi ve uzaktan eğitim kararı alındı. Bu karardan olumsuz anlamda en çok etkilenecek olanlar, ilkokul birinci sınıfa başlayacak olan öğrenci adayları.

İlkokul birinci sınıf, çocuğun okul algısının oluştuğu; öğretmeni ile sevgi ve saygı ilişkisi geliştirdiği ve bu ilişki içinde okumayı anlamlandırdığı bir zaman dilimi. Hepimiz kendi hayatımızda bu deneyimi yaşadık.

Aynı zamanda çocuğun disipline olmayı öğrendiği bir ortam okul. Bu sevgi, saygı ve disiplin ortamı olmadan; üstelik çocuklar kısıtlamalar nedeniyle kendilerini baskı altında hissederken, onları bilgisayar başına oturtmamız ve doğru dürüst tanımadıkları, göz teması kuramadıkları, “aferin sana” ya da “sence bu yaptığın doğru mu?” diyen bir öğretmen olmadan “uzaktan” okuma – yazmayı öğrenmeleri bekleniyor.

İlkokula başlayacak çocuklar için bu eğitim döneminin verimli ve sağlıklı geçmeyeceği açık. Ancak daha kötüsü, çocukların bu süreçten olumsuz etkilenecek olmaları ki, pek çok çocuğun bilgisayar başına oturmak istemeyeceği; ders kavramını anlayamayacağı; öğrenmesi gerekenleri öğrenemedikçe öğrenmekten ve okuldan soğuyacağı açık…

Anne babaların, çocukları evde uzaktan eğitim görmeye çalışırken işe gitmek zorunda olacakları da ayrı bir gerçek. Yani bu çocuklara kim bilgisayarı açıp, oturmalarını sağlayabilir? Bilgisayar kullanmayı bilmeyen anneanneler, dedeler ne derece yardımcı olabilir?

Koşulları zorlamak yerine ilkokul birinci sınıflar için bir dönem veya duruma göre bir yıl erteleme kararı verilmesi en doğrusu olur. Ama maalesef özel okulların gelir kaygısı nedeniyle hem çocuklar hem de anne babalar kurban ediliyor.

Banu Şit Köşgeroğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.