Çocuğum Neden Sinirli?

Çocuğum Neden Sinirli?

Bu sorunun yanıtı anne ve babanın tutumları olmasın? Çocuğunun yanında sürekli kavga eden, başkaları ile olan ilişkilerinde öfkeli bir tutum gösteren yetişkinler çocuğun rol modelleri olabilir mi? Çocuk çevresindeki yetişkinlerden öfkeyi öğrenmişse elbette kendi ilişkilerinde de sinirli tavırlar sergileyecektir.

Yapmak istemediği şeyleri yapması konusunda baskı uygulanıyorsa o da bunu ret edecek ve saldırgan davranışlar sergileyecektir.

Bir sorun ya da konu hakkında onunla çözüm yolları bulmayı denemek yerine inatlaşmak, sorunu kördüğüme dönüştürmek de çocuğu çok kolay sinirlendirecektir. Sakince çözülebilecek bir sorunu yetişkinlerin yanlış davranışları çözümsüzlüğe kolayca ulaştırabilir. Bu davranışların sürekli yinelenmesi çocukta sinirli davranışların yerleşmesine neden olacaktır.

Çocuklar kendilerini dinlemeyen yetişkinler karşısında tepki gösterirler. Bunda haksız da sayılmazlar. Onların bir birey olduğunu unutmayalım. Konuşmak istediklerinde göz teması kurarak ilgi ile dinlemeli, sorular sorarak, ona değer verdiğimizi hissettirerek konuşmayı sürdürelim. En meraklı oldukları 0-6 yaş arasında dünyayı öğrenme ve anlamaya çalıştıklarında onları tek başlarına bırakmayalım.

unutmayalım.

Ancak bazı çocuklarda genetik problemler nedeni ile ortaya çıkan sinirlilik hallerini erken tesbit edip gerekli tedaviye başlamanın öneminin altını çizmeliyiz.

Bunun dışında 2.5-3 yaş dünyayı kavrayıp kendi başına hareket edebileceğini göstermek isteyen çocuklarda sinirli davranışlar görülmesi doğaldır. Bu süreci iyi yönetmek anne ve babalara düşmektedir. Küçük yaşlarda kurulan sağlam ve sağlıklı iletişim çocuğunuzun ileride ergenlik sürecini de sağlıklı geçirmesinin temelidir.

Unutmayalım ki sağlıklı iletişim kurmayı becerebilen bir birey tüm yaşamında bu becerisini mutlu olmak için kullanabilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.