Çocuğumuzun Mizacını Bilmek

Çocuğumuzun Mizacını Bilmek

Aynı evde yetişen iki kardeş hatta ikiz kardeşlerin birbirinden çok farklı özelliklere sahip olduğunu gözlemlediğimizde bunu anlamakta çoğu zaman zorlanırız. Kolay ya da zor çocuk kavramlarını da onlar daha çok küçük yaşlarda iken kullanmaya başlarız.

Öte yandan pek çok aile çocuklarının IQ sunu ölçtürmek ister. Onun çok zeki olduğuna inanır ve bunu belgelemekten mutlu olacaklarını düşünür. Zaman geçer okul başarısı sahip olduğu IQ ile doğru orantı göstermeyen çocuklar aileleri için büyük hayal kırıklığı yaratır. Aileler nerede hata yaptıklarını düşünmeye başlar.

Yukarıdaki iki paragrafta göz ardı edilen asıl konu bütün bu soruları sorarken çocuğun mizacını göz ardı edilmiş olmasıdır.

O zaman mizaç kavramından ne anladığımızı açıklamalıyız.

Mizaç kısaca yetişkinlikte ortaya çıkan kişilik özelliklerimizin doğarken atılan temelleridir.

Bugün bilim insanları bu özellikleri dokuz ana başlıkta toplamaktadır. Çocuklarımızı yetiştirirken ebeveyn ve okul işbirliğinin önemi burada da ortaya çıkmaktadır. Okul öncesi dönemde aile ve okul çocuğun doğuştan gelen bu temel mizaç özelliklerini doğru tanımlarsa onları daha kolay anlayabileceklerdir. Bu durum çocuğun okul hayatına uyumu, öğrenme sürecini stressiz kabullenmesi ve kendisini doğru ifade edebilmesine yardımcı olacaktır. Unutmamak gerekir ki mizaç kişinin doğuştan getirdiği yaşamdan beklentileri, bakış açısı gibi psikolojik temel taşları olarak tanımlanır. Bu nedenle mizaç aynı zamanda psikolojik DNA olarak da adlandırılır.

Sözünü ettiğimiz bu mizaç tiplerini sıralarsak:

  1. Kusursuzluğu arayan
  2. Duygularını hissetmeyi arayan
  3. Hayran olunacak kendilik İmajı arayan
  4. Duyguların anlamını arayan
  5. Bilginin anlamına ulaşmayı arayan
  6. Entelektüel dinginlik arayan
  7. Keşfetmenin hazzını arayan
  8. Mutlak güç arayan
  9. Duyumsal-Hareketsel konfor arayan

Bir sonraki yazımızda da bu mizaç tiplerini ve onlara uygun öğrenme modellerini ayrıntıları ile ele alarak çocuklarımızı daha iyi tanımak ve onlara mizaçlarına uygun davranma konusunda yardımcı olacak ipuçlarını paylaşacağız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.