Pozitif Psikoloji

Pozitif Psikoloji

Pozitif psikoloji

Yıllar önce tanıştığım ve zaman içinde gün be gün daha da popüler olduğuna tanıklık ettiğim-zaman zaman içinin boşaltıldığını gördüğüm ama hala çok kıymetli olduğuna inandığım bir yaklaşım.
Martin Seligman-öğrenilmiş çaresizlik kavramının ardından “öğrenilmiş mutluluk” kavramını getirir ve aslında davranışçı yaklaşımlarla bunun nasıl da hayata geçirileceğini de uygulamalarıyla kanıtlar ve sunar.

Bu çalışmalar diyor ki; mutlulukla korelasyon halinde 2 temel faktör var; ŞÜKÜR ve YARDIM ETMEK. Bir bakın hayatınıza: ne kadar doğru olduğunu göreceksiniz !
Ben ne yapıyorum; koçluk görüşmelerim de ilgisini çeken herkesle tanıştırıyorum bu ismi ve kavramı. Uygulamalarını yapıyoruz birlikte. Aspirin gibi -basit ama etkili çok şey var şu güzel hayatta ..

Kendi yaşamımda ise; hayatımın bir parçası. Bir de napıyoruz ; kızlarımla her gece yatmadan önce : “o gün iyi ki oldu &iyi ki var ” dediğimiz 3 şeyi ve “o gün kendimizle gurur duyduğumuz 3 şeyi” paylaşıp – öyle uyuyoruz  ise yarıyor mu ; hem de çok. Anne-baba arkadaşlarım; hemen bu gece başlayabilirsiniz!

 

İlgisini çekenler mutlaka bu isme bir bakıp – mutluluğu doğru adresten öğrenmelerini öneririm. Konu derin ve kapsamlı ve anlamlı. Vakit buldukça-ilinenlerle farklı perspektifleri paylaşacağım. Psikoloji biliminden dinleyelim bir de bu konuları …….

Gurur kısmını ise ayrıca paylaşacağım ki o da başka bir anlamlı başlık konusu

Mutlu günler dileklerimle.

İlknur USLU

Danışman&Koç -Farkedelim Danışmanlık 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.