Bebekler Ne Zaman Oturabilir?

Bebekler Ne Zaman Oturabilir?

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren hızla gelişirler ve ilk bir yıl içinde ise en önemli becerilerinin temellerini atarlar. Bebeklerin gelişimlerinin ilk adımı olarak bebeğin oturması görülür ve bebeğin ne zaman oturacağı merak konusudur.

Bebekler 3. aydan itibaren fiziksel olarak; oturmak, emeklemek, yürümek, dönmek, yattığı yerden kalkmak gibi birçok beceriyi geliştirmek için pratikler yapmaya başlarlar. Güvenli bir zemine bebeğinizi bıraktığınızda, ayaklarını kaldırdığını, sağına ya da soluna dönmeye çalıştığını, başını kaldırarak vücudunu dik tutmaya çalıştığını görürsünüz. İşte bunların hepsi birer alıştırmadır. Siz de bebeğinizin bu sürecine eşlik ederek, onu destekleyebilirsiniz. Böylece oturma, emekleme, yürüme gibi süreçleri hızlandırabilirsiniz. Bebeğinizi, 4. ayından itibaren kucakta sırtından destekleyerek kısa süreli oturtabilirsiniz. Bunu çok uzun süre olmamak şartıyla yapmanız bebeğinizin gelişimine katkı sağlayabilir.

Bir bebek 6. ayına geldiğinde desteksiz şekilde oturabilir hale gelir. Bazı bebeklerde bu 7.8.9. aylara kayabilir. Eğer düzenli doktor kontrollerinize gidiyorsanız endişelenecek bir durum yok demektir.

Etrafınızdaki büyüklerinizden veya tecrübeli anne-babalardan bu konuda farklı farklı ve sizin yaklaşımınızı eleştiren fikirler duyabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken nokta şudur; her çocuğun bilişsel ve fiziksel gelişimi farklıdır. Anne-babaların bebeklerinin gelişimini gözlemleyerek, doktor kontrolünde sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunmak için neler yapacaklarını öğrenmeleri, bebeklerini sağlıklı büyütmek için en doğru yol olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.