Çocuğunuza Bağırmaktan Vazgeçin!

Çocuğunuza Bağırmaktan Vazgeçin! 

Çocuk çocuktur ve aynı zamanda insandır da…

Çocuklarımız da bizim gibi bazen mutlu bazen mutsuzlar. Onların da iyi ve kötü zamanları var. Kimi günlerde eğlenceli, kimi günlerde huysuzlar. Bazen çok kolay, bazen de çok zor idare ediliyorlar. Bunu tüm anneler, yaşıyoruz ve çocuklarımızda gözlemliyoruz. Elbette ki; biz anneler de insanız ve bizim de sabrımız zaman zaman taşıyor. Böyle zamanlarda, çocuklarımız hata yaptıklarında daha ne yaptıklarını anlayamadan, onlara bağırıp, büyümelerine ve öğrenmelerine engel oluyoruz.

Bağırmak aslında yalnızca bağırmak değildir. Çocuklarımızın tüm duygularını alt üst eden yaralayıcı bir iletişim biçimidir. Çok fazla bağırarak konuştuğunuzda çocuğunuzun sizden nefret etmesine bile sebep olabilirsiniz. Oysa onların öğrenecekleri çok şey var. Ve bizler öğretmek yerine bağırarak onları baskılıyoruz.

Bağırmaktan Vazgeçin!

O halde bağırmaktan vazgeçmek lazım. Eğer bağırmamaya başlarsak, işe yarayacak bir sürü yöntem keşfedebiliriz. Mesela dışarı çıkarken çocukların yavaş hareket etmesi hemen hemen hepimizin sinirini bozan bir durum. Ter içinde kalırız ve resmen mücadele ederiz. Sonra kendimizi “hadi oğlum, hadi kızım” diye bağırırken ve stres olmuş halde buluruz. Oysa kendimize bağırmamak için söz verirsek hem daha sabırlı oluruz hem de bağırmak yerine, durumu çözmek için alternatif çözümler üretebiliriz. “Hadi bakalım çocuklar, kim önce hazırlanıp kapının önündeki yerini alacak” diyerek bağırmadan da sorunu çözdüğümüzü deneyimleyebiliriz.

Bağırmak İşe Yaramıyor!

Sürekli çocuklarımızı kontrol altında tutamayız. Onların her yaptıklarını takip edip, düzeltip, bizim istediğimiz gibi davranmalarını sağlayamayız. Onlar çocuklar… Küçükler… Ve çok az şey biliyorlar. Sanki biliyorlarmış da yapmıyorlarmış gibi onları suçlayarak bağırmak onlara bir şey öğretmiyor! Bağırarak kızarak söylediğiniz kaç tane davranışı ya da sorunu halledebildiniz? Sabırlı olmak zorundayız çünkü bizler onlara öğreteceğiz. Hayatı biz nasıl öğretirsek öyle öğrenecekler. O halde sakin olup, onlara rehber olmaya çalışmak en doğru seçenek…

Seni Seviyorum Canım Yavrum…

Sevgimiz, çocuklarımızın en önemli besini, en güzel ilacı ve en iyi öğreticisi… Buna inanın… Yavrunuzun gözlerinin içine bakın ve “seni seviyorum canım yavrum” diyip, sarılın…

Sevgiyle kalın…

Ülkü Yılmaz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.