Çocuğunuza Hayır Diyor musunuz?

Çocuğunuza Hayır Diyor musunuz?

Çocuğunuza bebeklik döneminden itibaren hayır demeniz, zannedildiği gibi onun gelişimini olumsuz yönde etkilemiyor. Aksine katkıda bulunuyor. Uzmanlara göre mutlu, kendine güvenen bir çocuk yetiştirmek için zaman zaman çocuğunuza “hayır” demeniz gerekiyor.

Çocuğunuza hayır demek size dünyanın en zor işi gibi gelebilir

Çocuğunuzun iyiliği için hayır demeyi öğrenmeniz gerekiyor. Aklına gelen her şeyi yapan veya istediği her şey alınan çocuk, sabretmenin, çalışmanın ve başarının değerini öğrenemiyor. Hayır demediğinizde, istedikleri arasında hangisinin daha önemli ve öncelikli olduğunu anlayamadan, sadece istiyor, istedikleri de anne-babası tarafından yerine getiriliyor. Bu da doyumsuz çocukların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Büyüdüklerinde ise, gerçek hayattaki olayların ailesindeki gibi olmadığını anlayıp, psikolojik problemler yaşamaya başlıyorlar.

Özgür bir birey yetiştirmek çocuğun her aklına geleni yapmasına izin vermek mi?

Çocuk her yerde aklına gelen her şeyi yaptığında, öğrenmesi ve bilmesi gereken sınırlar ortadan kalkıyor. Bunun doğal ve normal olduğunu düşünen çocuk, sınırlar ve kurallarla tanışınca şaşırıyor. Oysa, hayatın her alanında, okulda, iş yerinde sınırlar ve kurallar var. Bu sınırlar ve kurallar ister istemez sizin çocuğunuzun da hayatına girecek. Ve bunlara uymak onun birinci sorumluluğu olacak. O yüzden çocuğunuza sınırlar çizin, yaşına uygun kurallar koyun ve bunlara uyması için onu destekleyip, cesaretlendirin.

Çocuğunuza nasıl hayır demelisiniz?

Çocuğun hayatta bazı limitlerin olduğunu anlayabilmesi için, onunla sık sık konuşun. Hayır demenizi gerektiren konuları, sakin bir şekilde çocuğunuza anlatın. Nedenlerini sıralayın ve eğer olmazsa neler olabileceğinden bahsedin. Mutlu ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için çocuğunuzla iletişim kurabilmeniz anahtar nokta!

Sonuç olarak, sorumluluk alabilen, başarının ve paylaşmanın değerini bilen, güçlü ve sağlıklı psikolojide çocuklar yetiştirebilmek için çocuğunuza hayır demekten korkmayın.

 

Sevgiyle kalın…

Ülkü Yılmaz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.