Çocuğunuzun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğunu Gösteren 5 İpucu

Çocuğunuzun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğunu Gösteren 5 İpucu

Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermeye başlayabilmeniz için dikkat etmeniz gereken en önemli konu çocuğunuzun bu eğitime hazır olup olmadığıdır. Bu eğitime hazır olan çocuğunuz size bazı sinyaller verir. Eğer siz de çocuğunuzda aşağıda sıraladığımız 5 ipucunu gözlemliyorsanız, tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz!

  1. Sabah uyandığında bezi ıslak değilse veya gün içinde en az 2 saat bezi kuru kalıyorsa,
  2. Düzenli şekilde dışkılıyorsa veya hemen öncesinde bazı mimikler, vücut hareketleri veya sözle ifade edip, belli edebiliyorsa,
  3. Bezi kirlendiğinde rahatsız oluyor ve bezini değiştirmenizi istiyorsa,
  4. Tuvalet veya lazımlığını kullanmak istiyorsa,
  5. Bezini çıkartmak ve yetişkinlerin kullandığı iç çamaşırlarını giymek istiyorsa.

Çocuğunuzun yanı sıra sizin de bu sürece motive olmanız çok önemli. Yalnızca fiziksel değil, psikolojik olarak da çok önemi olduğu bilinen bu eğitimin sabır, sevgi ve olumlu yaklaşımlarla verilmesi son derece hayati.

Tuvalet eğitimi öncesinde, eğitim sırasında veya sonrasında çocuğunuzda gözlemlediğiniz durumları çocuk doktorunuzla mutlaka paylaşın. Eğitim esnasında karşılaşacağınız ufak bir sorun kolayca çözülebilir, fakat tıbbi veya psikolojik problemler varsa o zaman tedavi gerekebilir. Çocuk doktorunuzdan gelebilecek yardım veya öneri çocuğunuzun tuvalet eğitimini kolaylaştırır.

Sevgiyle kalın…

Ülkü YILMAZ

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.