Çocuk Gelişiminde Babanın Etkisi

Çocuk Gelişiminde Babanın Etkisi

Çocukların anneleriyle olduğu kadar babalarıyla da bağlılık ve güven ilişkisine, baba sevgisi ve ilgisine ihtiyaçları vardır. Artık annelerin çalışma hayatında daha aktif olmaları, babaların çocukların yaşamındaki rolünü daha etkin ve önemli hale getirdi. Aslında otoritenin sembolü olan babalarıyla, çocuklar, doğumdan itibaren, anneleriyle olduğu gibi bağlılık ve bir güven duygusu geliştirirler. Araştırma sonuçları babalarıyla güvenli bir ilişki kuran çocukların daha sosyal, akademik olarak daha başarılı, kendilerine daha güvenli çocuklar olduklarını gösteriyor. Yine yapılan bazı araştırmalar, çocukların anne ve babalarının her ikisinin de varlığında güven ve mutluluk duyduklarını, her ikisinin de yokluğundan aynı derecede etkilendiklerini ve herhangi birinin varlığı ile de rahatladıklarını ortaya koymaktadır.

Anne ve babalar, çocuklarının sosyal ve duygusal gelişimi üzerinde doğrudan etkilidir. Aynı zamanda, hem annenin hem de babanın birbirlerinden bağımsız etkilere de sahip olduğunu söyleyebiliriz. Araştırma sonuçları, baba yokluğunun çocukların özellikle zihinsel işlevlerini etkilediğine işaret ediyor.

Babanın yokluğu çocuklarda çeşitli psikolojik tepkiler oluşturuyor. Yapılan araştırmalar bu tepkilerin, babanın ailedeki rolüne, çocukla iletişimine, çocuğun yaşına, ayrılık süresine, annenin özelliklerine ve çocuğun ailedeki diğer bireylerle ilişkisinin niteliğine bağlı olarak değiştiğini vurguluyor. Babanın uzun süreli yokluğunda çocuklarda daha çok saldırgan davranışlar, hırçınlık, okul başarısında düşme, antisosyal davranışlar ile uyum sorunları gözlenmiş. Ayrıca babanın olumlu ve nitelikli ilgisinin, çocuklarda liderlik, uyum yeteneği, matematik başarısı ve olumlu cinsel kimlik gelişimi ile yüksek oranda ilişkili olduğu bulunmuş.

Sonuç olarak; babaların, çocuk gelişiminde etkisinin anneler kadar hayati olduğu bir gerçek. Annelerin yalnızca yükünü hafifletmek değil, sağlıklı çocuklar yetiştirmek için babaların da anneler kadar etkin olduğu bir aile yapısının doğru olacağını söyleyebiliriz.

AnneyleBebek.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.