Çocuklar ve Müzeler

Çocuklar ve Müzeler

Günümüzde pek çok akademisyen çocukların bilişsel gelişim süreçlerinde müzelerin önemine vurgu yapmaktadır. Özellikle de erken yaşlarda müzeler ile tanışan çocuklarda tarih bilincinin gelişimi onlara olumlu öğrenme modeli geliştirmelerinde çok yardımcı olmaktadır.

Çocukların kendisinden önce yaşananlara ilgisi büyüktür. Bu nedenle de büyükanne ve babalarının kendi çocukluk ve gençlik anılarını dinlemeye, onlara sorular sormaya bayılırlar.

Çocukların bu ilgisini ve merakını beslemek için çocuk müzeleri, çocuklara yönelik olarak farklı müzelerde düzenlenen etkinlikler eğitimin ayrılmaz parçaları olmuştur.

Güvenilir tarihsel gelişim süreçlerini arındıran müzeler erken çocukluk çağında çocukların zaman ve mekân kavramlarını öğrenmeleri ve meraklarını tetikleyerek öğrenme güdülerini beslemektedir. Öğrenmeye olan heves onları araştırmaya yönlendirerek ezbercilikten uzaklaştırmaktadır. Kendi yaşadıkları toprakları ve bu topraklarda yaşamış geçmiş kültürleri öğrenen çocuklarda hoşgörü, empati ve farklı bakış açıları kazanmaları elbette hem toplumsal hem de çevre konusunda olumlu bakış açıları kazanmaları anlamına da gelmektedir. Müze ile erken yaşta tanışan çocuklar somut ve soyut kavramlarla düşünme yetisine de sahip olmaktadır.

Müzelerde karşılaştıkları geçmişin izlerini takip ederek bugüne dair yorumlar yapabilen çocuklar adeta bir zaman tünelinde yolculuk yapacaklar ve bu da onların hayal güçlerini zenginleştirecektir. Tarih ile ilk karşılaşmalarında sıkıcı ve ezberlenen olayların ötesinde bir yaşanmışlık olarak tanıyan okul öncesi dönem yaşlarındaki çocuklar neden ve niçinlerin bugün yaşadıklarımızı sorgulamayı bu yaşlarda öğrenecektir.

Müzenin eğlenceli biçimde tanıtılması, kendi yaş gruplarına uygun etkinlikler ile geçmişte kullanılmış bazı araç gereçleri yapan çocuklar bu süreçte edindikleri becerilerle donatıldığında ileriki yaşlarında olaylara farklı açılardan bakabilen yetişkinler olacaktır.

Tüm bunların yanında sözcük hazinelerini zenginleştirecek, geçmiş ile günümüz arasında sağlıklı bağlantılar kurabileceklerdir.

Onlarla yapılacak müze gezileri çocuklar için eğlenceli ve coşkulu anlar yaşamaları demektir. Biz yetişkinlere düşen görev de onlara u eğlenceli ve coşkulu anları yaşatacak kaliteli zaman dilimlerini yaratmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.