Çocuklar ve Yalan

Çocuklar ve Yalan

Bazen çocuğunuzun yalanını yakalıyorsunuz ve neden yalan söylediğini anlayamıyorsunuz. Yalan ile ilgili konuşup, dürüstlüğün önemini anlatmanız da işe yaramıyor. Çocuğunuz yalan söylemeye devam ediyor. Küçüğünüz neden yalan söylüyor? Bu alışkanlığı nasıl yok edebilirsiniz?

İşte çocuğunuzun yalan söylemesinin altında yatan sebepler ve çözüm yolları…

 1. Beğenilmek ve övülmek isteği: Çocuklar yaşadıkları bazı olayları o kadar abartarak anlatırlar ki “aklıma hayalime gelmez” dediğiniz cinsten senaryolarla karşılaşabilirsiniz. Bunun altında yatan çok masum bir sebep var oysa; dikkat çekmek! O an bulunduğu ortamda dikkat çekmek için ilginç yalanlara baş vurabilirler.
 2. Anne ve babayı taklit etme isteği: Anne ve babasının bazı yalanlarına tanık olan çocuk, onları taklit eder. Böylece, büyüdüğünü kanıtlar. Telefondaki kişiyle konuşmak istemediğinde eşine evde yok dedirten annenin bu yalanını çocuk taklit edebilir.
 3. Bazı şeyleri yapmak istememe: çocuklar yapmak istemediği şeyler için yalan söyleyebilirler. Banyo yapmak istemeyen çocuk karnım ağrıyor diyebilir.
 4. Kendini savunma isteği: Kendine yönelecek eleştiri ve tepkilerden kendini korumak adına yalan söyleyebilirler. “Ben kırmadım”, “ödevimi yaptım” gibi.
 5. Değerli ve yeterli olduğunu kanıtlama isteği: Bazen arkadaşlarıyla oynadıkları bir oyunu kendisinin sayesinde kazandıklarını söyleyebilir. Değerli olduğu duygusunu hissetmek ister.

Çocuklar, yalan söylemeyi öğrenirler. Doktora götüreceğiniz çocuğunuzu parka gideceğiz diyerek kandırmanız, sürekli çocuğunuzu eleştirerek onu mükemmelliğe zorlamanız, doğru söylese de onu “yalan söylüyorsun” diye suçlamanız, çocuğunuzun yanında “hastayım” diyerek işe gitmemeniz, çocuğunuzu yeterince onaylamamanız ve değersiz hissettirmeniz onu yalana iten en önemli ve hemen hemen her anne babanın yaptığı basit ebeveynlik hatalarının sonucudur.

Anne-babalar için öneriler:

 • Çocuğunuza doğru bir örnek olmanız son derece önemli. Sebep ne olursa olsun onun yanında basit olarak düşündüğünüz yalanları söylememeniz gerekir. Sizi taklit edeceğini unutmamalısınız.
 • Dürüstlüğün önemini anlatabilmek için çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun onu kandırmadan anlayacağı dilden doğruları söylemeniz gerekir.
 • Çocuğunuzun yaptığı hatalara aşırı tepkiler vererek onu korkutmamanız çok önemli bir nokta. Sizin tepkinizden kendisini korumak için yalana başvurmaya başlayabilir.
 • Yapamayacağı şeyleri istemeyin. Kurallarınızı çocuğunuzun bilişsel ve fiziksel kabiliyetlerine göre düzenleyin.
 • Çocuğunuzdan yalan söylemesini istemeyin. Komşu kapıyı çaldığında “aç annem yok de” demeyin.
 • Babasından veya bir başkasından bazı şeyleri gizlemesini istemeyin.
 • Doğruyu söylediğinde önce ona teşekkür edin. Sonra eğer uyarmanız gereken bir şey varsa konuşun.
 • Çocuğunuzu kardeş, arkadaş, akraba çocuklarıyla kıyaslamayın.
 • Çocuğunuza “yalancı” etiketi yapıştırmayın. Ne kadar çok yalanını yakalarsanız yakalayın ona “yalancısın” ifadesini kullanmayın.
 • Çocuğunuza yalan söylediği konularda ceza vermek yerine sonucuna razı olmayı öğretin. Sehpayı boyayan çocuğunuza televizyon izlememe cezası vermek yerine, sehpayı temizletin. Çok daha etkili olduğunu göreceksiniz.

Çocukların büyükler gibi aldatma amaçlı ve kasten yalan söylemediklerini unutmayın. Altında mutlaka yukarıda saydığımız sebeplerden birinin olduğunu bilerek, hangisinin yalan söyleme sebebi olduğunu anlamaya çalışın. Çocuğunuzun ne zaman ve hangi konularda yalan söylediğini gözlemleyerek sebebini bulabilirsiniz. Böylece çözüme de yaklaşmış olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.