Çölyakla Yaşamak

Çölyakla  Yaşamak

Genetik bir hastalık olan çölyak bu nedenle kalıtımsal olarak görünebilir. Hastalığın görülmesi hemen her yaş grubunda ortaya çıkmaktadır. Çocukluktan yaşlılığa kadar farklı dönemlerde hastalığın belirtileri ile karşılaşabiliriz.

Bu hastalıkla karşılaştığımız andan itibaren sizden beklenen tek şey dikkatli olmanızdır. Çünkü hastalığın nedeni beslenme alışkanlıklarının yeniden düzenlenmesini zorunlu kılar.

Bu hastaların kesinlikle glüten içermeyen besin maddeleri ile beslenmesi şarttır.

Hastalığın kaynağı glutenli gıdaların bağırsakta emilimini engelleyen ve ince bağırsakta hasar oluşturan sindirim sistemi ile ilgili bir sorundan kaynaklanmaktadır. Hastalık tedavi ile sona ermez çölyak hastası ömür boyu bu hastalıkla yaşamak zorundadır.

Ancak beslenme programını hastalığın koşullarına uygun sürdürdüğü, yukarıda belirttiğimiz gibi gereken dikkati gösterdiği takdirde tüm aktiviteleri yerine getirebilir. Sağlıklı bir birey olarak gelişir, eğitimini tamamlar, evlenmesinde hiçbir sakınca yoktur, çocuk sahibi olur, aktif çalışma yaşamına katılabilir.

Her şeyden önce bu hastalık bulaşıcı değildir.

Hastalığın ilk belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kimi hastalarda hafif kimi hastalar da ise ağır belirtiler görebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.