Vejeteryan ve Vegan Gebelikte Sağlıklı Beslenme

Vejeteryan ve Vegan Gebelikte Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı bir gebelik süresi geçirmenin anne ve bebek açısından önemi kuşkusuz her anne adayının en büyük isteği bir o kadar da endişesidir.

Hamileliğin ilk gününden itibaren içinde büyüyen bebeği yeterince ve sağlıklı biçimde beslenip gelişim sürecini tamamladığı konusunda sık sık endişelenen anne adayları belki de yaşamlarında hiç olmadığı kadar sağlıklı beslenmeye özen gösterirler.

İşte tam da bu nedenle vegan  ya da vejiteryan anne adaylarının korkuları  daha fazladır.

Öncelikle hamilelik  süresinde B12Folik Asit ve D vitamini desteği bunun, yanında ihtiyaç halinde demir takviyesi almaları önerilir.

Et ürünleri dışında protein alımı için fındık, fıstık ,bademin yanı sıra başta kuru fasulye olmak üzere mercimek, nohut gibi kuru bakliyat, yumurta, süt ve süt ürünlerini beslenme listelerinden eksik etmemeleri gerekmektedir.

Gebelikte ihtiyaç duyulan aminoasiti dengeli beslenerek karşılamak mümkündür. Bunun için amino asit zengini gıdaların alınması önemlidir. Bu gıdaların yumurta, süt ve süt ürünleri, soya ,kinoa gelmektedir.

Vegan anne adayları süt, süt ürünleri ile yumurtadan almaları gereken kalsiyum ihtiyaçlarını soya sütü, badem sütü gibi bitkisel kaynaklı süt içerek kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Hamilelik döneminde kanda demir eksikliğine çok sık karşılanmaktadır. Vejeteryan anne adayları demir eksikliğine karşı beslenme düzenlerinde, kaju, börülce, pekmez, kuru kayısı gibi demir içeren gıdalara daha fazla yer vermelidir.

Bu süreçte kivi, ıspanak, kabak çekirdeği, semizotu gibi besinler ihtiyacınız olan Omega 3 açısından oldukça zengin gıdalardır.

Brokoli, pazı, turp, lahana, asma yaprağı da kalsiyum zengini gıdalar olup hemen her gün alınması gereken besinlerin başında gelmektedir.

Tüm bu gıdaların dışında her gün düzenli olarak bol miktarda taze sebze ve meyve tüketiminin hamileliğin sağlıklı geçmesinde çok önemli rolü olduğunun altını bir kez daha çiziyoruz.

Vegan ve vejeteryan beslenme bir tercih ise hamilelikte beslenme düzeninizi buna göre düzenleyip gerekli durumlarda doktorunuzun önerisi ile alacağınız vitamin ve demir destekleri ile rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.