Doğum Travması

Doğum Travması

Son yıllarda yapılan araştırmalar bebeklerin de doğum travması yaşayabileceğini gösteriyor. Doğum travması bir insanın yaşadığı ilk travmadır. Henüz dil becerileri gelişmediği için tabi ki bu travmayı sözel yollarla dışa vuramazlar ancak hepimizin doğum anıları aslında beden hafızalarımızda yani bedenimizde kayıtlı olarak kalır.

Bebeklerde Doğum Travmasına Neden Olabilecek Etmenler

Bebeklerde aşağıda sayılan etmenler doğum travmasına neden olabilmektedir:
-Erken doğum
-Uzun süren sancılı doğumlar
-Oksijenin azalması
-Kordon dolanması
-Vakum, forseps kullanımı
-Anneyle temasın geç olması
-Kuvözde kalma

Doğum Travmasının Belirtileri

“Zor bebek” diye adlandırılan birçok bebek aslında doğum travması nedeni ile bebeklik dönemini daha zor geçirir. Ağlama nöbetleri, uyku problemleri, öfke, inatlaşma, korku doğum travmasının belirtileri olabilir. Yapılan bilimsel araştırmalar da doğum travması yaşayan bebeklerin diğer bebeklere oranla daha çok ağladığını göstermektedir. Bu ağlama, aslında bebeğin birikmiş gerilimi ve stresini dışa vurma, bunlardan arınma deneyimidir. Ayrıca bazen kordon dolanması yaşayan bebeklerin mama sandalyesi veya araba koltuğu gibi yerlerde bağlanmaya tepki gösterdiği de bilinmektedir.

Bebeğime Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Bebeğinizin doğum travmasına yardımcı olmanın ilk yolu ona sıcaklığınızı hissettirmektir. Güvenli bağlanma bu travmayı aşmanın başlıca yoludur. Anlam veremediğiniz ağlama nöbetleri esnasında ona sarılmanız, güven vermeniz bedeninde kayıtlı olan olumsuz duyguları atmasını kolaylaştıracaktır. Bu noktada aileler ‘kucağa alışır’ kaygısı ile bebeklerini ağlarken yalnız bırakma eğilimi gösterebiliyor. Bu oldukça yanlış bir tutumdur. Bebeğinizin en çok size ihtiyaç duyduğu anlardan birisi de bu ağlama anlarıdır aslında.

Bebeklerin de aynen yetişkinler gibi streslerini atmak için ağlamaya ihtiyaçları vardır. Güvenli bir ortamda onun ağlamasına, stresini atmasına izin vermek, ihtiyaçlarını ertelemeden karşılamak önemlidir. Bebeğin ağlamalarının dikkati dağıtarak susturulması bebeğin bedeninde kayıtlı olan stresi atamamasına neden olabilir.

Bunun yanı sıra bebeklik döneminde ve sonrasında ‘ce-ee’ oyunu ve saklambaç gibi ayrılık oyunlarını oynamak doğum travması açısından faydalıdır.

Eğer doğum travmasının belirtilerini çocuğunuza destek olmanıza rağmen uzun süredir gözlemliyorsanız ve bu durum hem sizin çocuğunuzla ilişkinizi hem de onun diğer ilişkilerini olumsuz etkiliyorsa uzman desteği almanız önemlidir.

Nihal ARVAS YANIK
Uzm. Klinik Psikolog / Çocuk-Ergen Terapisti
Instagram: psikolog_nihalarvasyanik

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.