Gebelikte İkinci Üç Aylık Dönem (2.Trimester)

Gebelikte İkinci Üç Aylık Dönem (2.Trimester)

İlk üç yaşanan sorunlar ve heyecanların ardından gebeliğinizin dördüncü ayına geldiğinizde biraz rahatlamış olmalısınız. Çoğu gebe için geçerli olan bu dönem pek çok kadının enerjisinde artış da görülür.

Bu dönemde bebeğinizin cinsiyetini de öğrenmiş olacaksınız. Bebeğinizin büyümesi ile karnınızda büyüyecek hareketlerini de hissedebileceksiniz Emme hareketlerine başlayan bebeğinizin parmağını emdiğini ultrason görüntülerinde görmek anne baba adayını heyecanlandıracaktır. Gözler ve kulaklar başta olması gereken yerde gelişmeye başlamış, kalp atışları dışarıdan stretoskop yardımı ile duyulabilir güce ulaşmıştır.

Bebeğiniz anne karnında en uygun pozisyonda uyumaya başlayarak kendince bir uyku düzeni oluşturması da yine ikinci trimesterda gerçekleşir.

Bu dönemin en keyifli anlarından birisi de bebeğinizin duymaya başlamasıdır. Onunla konuşmanızı, ona dinlettiğiniz şarkıları dinleyerek sakinleştiğini fark etmek anne babalar için tarifsiz mutluluk anlarıdır.

Bu güzel gelişmeler olurken anne adayında zaman zaman ortaya çıkan kabızlık, nefes darlığı, sırt ağrıları, hemoroit gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Uykusuzluk da bu dönemde görülen sıkıntılardandır.

Karın, kalça ve kasık bölgelerindeki ağrılar da ikinci trimesterda anne adaylarında görülen şikâyetlerden birisidir. Round Ligament olarak adlandırılan bu ağrılar genellikle ani hareketler, öksürme, gülme sonucu ortaya çıkar ve genellikle de birkaç saniye de geçer. Bıçak saplanmasına benzeyen bu ağrılar için en iyi tedavi yöntemi dinlenmektir. Ancak ağrılarınız daha uzun sürerse ve ağrı ile beraber ateş, vaginal kanama, bulantı ve kusma olursa mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Bu dönemde yapılması gereken testler ise ayrıntılı ultrason, tam kan sayımı, tam idrar tahlili, uterin arter Dopler kan akımı, glikoz testleri. Ayrıca son beş yıl içerisinde tetanoz aşısı olmayan hamileler için tetanoz aşısı bu dönem de 20.haftada yapılmalıdır.

35 yaş üzeri hamileler için amniosentez, kalpte anomali şüphesi olması durumunda fetal ekokardiyografi ikinci trimesterda doktorlar tarafından önemle önerilen tetkikler arasındadır.

Umarız bu dönemi en sıkıntısız ve sağlıklı biçimde geçirir, hamileliğinizin sona yaklaşacağı son üç aylık sürece keyifle ulaşırsınız.

Bebeğinizin ya da bebeklerinizin cinsiyetini öğrendiyseniz şimdi onlara bir ömür boyu taşıyacakları adını bulmaya sıra gelmiş demektir…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.