Gebelikte İlk Üç Ay (1.Trimester)

Gebelikte İlk Üç Ay (1.Trimester)

Belki sürpriz belki de uzun süredir beklediğiniz yaşamınızın en güzel haberini aldınız. Artık bedeniniz sadece size ait değil. İçinizde bir yaşamın ilk anları başlamış. Bu andan itibaren aldığınız her nefesin, attığınız her adımın ir ortağı var. Bir yaşamın sizde hayat bulduğu günlerin sorumluluğunu omuzlarınızda taşıyorsunuz.

Her anne adayı için tarifi olanaksız günler başladığında bedeninizdeki değişimlere ve içinizde yaşama tutunmaya alışan yavrunuzun gelişimine kısaca bakalım.

Bir hücre grubu olarak yaşama başlayan ceninde beşinci haftadan itibaren, ağzını, burnunu oluşturacak hücreler oluşmaya başlayacaktır. Ayrıca bu hücrelere ek olarak kalp, damar, cilt, sindirim sistemi ve vücut tüylerini oluşturacak hücreler de görev başında olacaktır.

Daha önce oluşsa da kalp atışlarını duymanız için onuncu haftayı beklemeniz gerekecektir. Ayrıca bu haftada beyin, karaciğer ve böbrekler vücuttaki yerlerini almaya başlar. Onuncu haftanın sonunda büyüme hızlanır. Genital organlar görünür hale gelmeye başlar.

On ikinci haftaya gelindiğinde el ve ayak gelişimi neredeyse tamamlanırken bebeğinizin yüzünde çene ve burun yüzde belirginleşmeye başlar.

Peki bu süreçte yapılması gerekenler nelerdir? Öncelikle annenin hamilelik sürecini en sağlıklı biçimde geçirmesi için troit  testleri vitamin ve mineral değerlerinin mutlaka ölçülmesi gerekmektedir. Hamilelik döneminde vücutta eksilebilecek bu değerlerin hamileliğin başındaki düzeylerini öğrenmek çok önemlidir.

Kızamıkçık e toksoplazma testleri gebelik öncesi yapılmamışsa(ideal olan hamilelik öncesi yapılmasıdır)anne ve bebeğin sağlığı açısından bu dönemde yapılmalıdır. On birinci ile on dördüncü haftalar arasında bebekte genetik bir rahatsızlık olup olmadığını tesit etmek açısından ikili tarama testi yapılması da artık günümüzde zorunlu testler arasındadır.

Hamileliğin ilk ayları anne açısından bedenin bu yeni sürece uyumu açısından bazı sıkıntılar yaşayabilir. Bunların başında baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, bazı yiyecekler ve kokulara kaşı ortaya çıkan hassasiyetler gelmektedir. İştahsızlık ve yeterli beslenememe endişesi anne adaylarını stresse sokabilir. Bu süreçte doktorunuzun önerilerini dikkatlice yerine getirerek gereksiz korkularınızdan kurtulabilirsiniz.

Ancak yine de dikkat etmeniz gereken bazı konuların altını çizmekte yarar vardır: Öncelikle radyasyon  kaynaklarından uzak durmalısınız .X-R cihazlarından, röntgen, tomografi ve sintigrafi bu dönemde bebeğin sağlığını doğrudan etkileyen cihazlardır.

Doktorunuzun bilgisi dışında ilaç kullanmamanız, kimyasal maddelerden korunmanız bu süreçte çok dikkat etmeniz gereken konuların başındadır.

Elbette sağlıklı ve dengeli beslenme, aşırı yorucu aktivitelerden sakınma, düzenli uyku ve açık havada yapılan yürüyüşler ilk üç ayınızı sizin ve bebeğinizin sağlıklı geçirmesi açısından size yardımcı olacak alışkanlıklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.