Gebelikte Hangi Testler Yapılır?

Gebelikte Hangi Testler Yapılır?

Hamilelikte yapılan testlerin bir kısmı gebeliğin yalnızca belirli haftalarında yapılabilir. Gebeliğin her döneminde farklı farklı tahlillere gerek duyulur. Bu nedenle gebelik boyunca yapılması gereken tahliller özenle takip edilmelidir. Gebelik haftasına göre yapılması gereken tahliller şu şekildedir:

İlk muayenede yapılması gereken testler:

Gebelik oluştuktan (adet gecikmesinden) sonra, doktora ilk başvuruda önce jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile izleme gerçekleştirir.

– Tam kan sayımı (Hemogram)
– Anne ve baba adayının kan gruplarının belirlenmesi
– Kan uyuşmazlığının olması halinde IDC / İndirekt Coombs tahlili
– Tam idrar tahlili ve idrar kültürü
– TSH Guatr ve Troid hormonları
– Toxoplazma IGM ve IGG
– Rubella IGM – IGG / Kızamıkçık testleri
– Hepatit B tanısı için HBsAg ve AntiHBs testleri
– Diabet açısından riskli hastalarda açlık kan şekeri

Gebeliğin 11-14. haftaları arasında yapılması gereken testler:

Gebeliğin 11. haftasından sonra bebeğin ense kalınlığı için (NT) ultrason muayenesinde ölçüm yapılır. Ayrıca yine bu haftada ikili test (kan tahlili) yapılır. Bu tahliller gebeliğin 11-14. haftaları arasında yapılabilir, ancak 14. haftadan sonra yapılamaz.

Gebeliğin 16-20. haftaları arasında yapılması gereken testler:

Gebeliğin bu haftaları arasında üçlü test (triple test) veya dörtlü test yapılması gerekir. Test sonucuna göre risk varsa daha ileri inceleme yapılması gerekir.

Gebeliğin 24-28. haftaları arasında yapılması gereken testler:

– Gebeliğin 24-28. haftaları arasında 50 gr. glukoz yükleme testi yapılarak, annenin diabete yatkınlığı olup olmadığı değerlendirirlir.

– Anne ve baba arasında kan uyuşmazlığı varsa 28. haftada IDC (İndirekt Coombs Testi) yapılarak, eğer kan uyuşmazlığı varsa doktor detaylı inceleme ve tedbir tedavisi uygulayabilir.

Gebeliğin 35-37. haftaları arasında yapılan testler:

Gebeliğin bu haftalarında ülkemizde yaygınlaşmış olmayan bakteri taraması yapılmaktadır. Ayrıca bu haftalarda bir gün ara ile bebeği gözlemlemek için anne adayı NST’ye davet edilir. NST değerlendirmelerine göre doktor gerekli değerlendirmeleri yapar.

Yazımızda adı geçen testler rutin olarak her anne adayına uygulanan testlerdir. Ancak gebenin sağlık durumuna ve bazı özelliklerine bağlı olarak doktorlar belirli testleri ekleyebilirler veya yapılmasını istemeyebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.