Gebelikte Kıyafet Seçimi

Gebelikte Kıyafet Seçimi

Gebelikte kıyafet seçerken nelere dikkat edilmeli?

Hamilelik her bayan için bir dönüm noktası, değişen yaşam tarzı ve onun gerektirdikleriyle zor ama güzellikleriyle sonu mutlulukta sonuçlanan bir süreç… Bu dönemde değişen her şey gibi, kıyafetlerde; anne adaylarının ve bebeklerinin sağlığı için değişmesi gerekiyor.

Hamilelikte kıyafetler kültürlere göre farklılık göstermektedir. 19 yüzyılda özellikle hamile kadın hamile olduğunun belli olmaması için geniş kıyafetler giyinmek zorunda kalıyordu. Artık günümüzde hamilelik gereken önemi kazanıp gizleme gereği duyulmamaktadır. Kıyafetlerde bu yönde değişime uğrayıp, göbek bölgesini sarıp hamileliği belli eden ve üzerinde bebek simgeleri olan eğlenceli kıyafetler tercih edilmektedir. Bundan dolayı hamile kıyafetleri de çok zenginlik kazanmış, çeşitlilik sağlanılmıştır. Eskiden hamile kıyafetleri jean slopetler, robadan büzgülü jileler ve beli lastikli kıyafetlerden ibaretti. Şimdi ise hamile giyimine gereken önem gösterilip, abiyeden, iş kıyafetlerine, günlük kıyafetlere, spor kıyafetlerine kadar her çeşit kıyafetler üretiliyor.

Gebeliğin ilk 3 ayında kilo alımı olmadığı için kıyafet konusunda sıkıntı yaşamayan anne adayları, bundan sonraki süreçte kıyafetlerini hamileliğe uygun seçmeleri gerekmekte… Değişen vücut yapısıyla kıyafetlerde buna uygun olmalıdır. Hamileler içerisinde rahat hissedebileceği, vücutlarına uygun, rahat hareket edebilecekleri, hava koşullarına uygun kıyafetler tercih etmelidir. Hamilelik sırasında iyi görünmek gebenin psikolojik olarak kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Hamilelik süreci anne ve bebeğin sağlığı önemlidir. Bundan dolayı kullanılan kıyafetlerin anne ve bebeğin sağlığını bozmayacak, kullanım kolaylığı olan kıyafetler seçilmelidir. Anne adayları kıyafetlerini seçerken şu noktalara dikkat etmelidirler:

  • Gebenin kıyafetleri gebelik süresince büyüyen göbek bölgesinin boyutlarına uygun olarak seçilmelidir.
  • Etekler ve pantolonlar yumuşak elastik bel bantlarına sahip olmalı ve karın bölgesi üzerinde esneyebilmelidir.
  • Dolaşımı bozacak ve baskı yapacak kemer, dar pantolon ve çorap lastiklerinden kaçınılmalıdır.
  • Yüksek topuklu ayakkabılar, sırtın eğimini artırarak sırt rahatsızlıklarının artmasına sebep olur. Özellikle son aylarda, baskının artmasına bağlı ayaklarda şişmeler görülür, bu nedenle ayakkabılar, geniş ve alçak topuklu olması gerekmektedir.
  • İç çamaşırları pamuklu olması ve her gün değiştirilmesi gerekmektedir.
  • Terletmeyen giysiler tercih edilmelidir.(özellikle pamuklu kumaşlar tercih edilmeli)
  • Destekleyici sutyen kullanılma, sıkı ve sert sutyenden kaçınılmalıdır.
  • Serinlik önemlidir. Sıcak tutan sentetik gibi kumaşlardan yapılmış giysiler gebelik süresince pek uygun olmaz. Bu dönemde pamuklu kumaştan yapılmış giysiler daha rahat olur. Açık renkli seyrek dokulu, geniş giysiler serin kalmanızı kolaylaştırır.
  • Hava sıcaklıklarına göre mutlaka aksesuarlarımız arasında şapka bulundurmalıyız.(Kendimizi güneşten korunmak için)
  • Çok büyük ve ağır kol çantaları tercih etmeyiniz.

Funda Güllü YILMAZ
Uzman Bebek Hemşiresi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.