Gebelikte Göğüslerden Sıvı Gelmesi

Gebelikte Göğüslerden Sıvı Gelmesi

Gebeliğin özellikle son aylarında anne adayının göğüslerinden süt gelmesi normal bir durumdur. Her gebelikte olmamakla birlikte sık rastlanan bir durumdur. Süt hormonu (prolaktin) artmaya başlar ve böylece göğüsler bebeğe süt hazırlar. Bazen hazırlanan bu süt bebek henüz doğmadan göğüslerden gelebilir, bu gelen ilk süte “kolostrum” denir ve halk arasında “ağız sütü” diye bilinir.

Kolostrum nedir?

“Kolostrum” anne adayının göğüslerinden gelen ilk ve çok özel bir sıvıdır. Bu süt için yeni doğan bebeğin ilk aşısıdır diyebiliriz. Anne adayının vücudu yeni doğan bebeği korumak için pek çok antikor içeren ve bebeği enfeksiyonlardan koruyacak olan bu sütü üretir. Bebek doğmadan önce bu süt gelirse sütün boşa aktığı anlamına gelmez, bebek doğduğunda ve anneyi emdiğinde yine bu sütten alabilecektir. Kolostrumun yapısı; koyu, yoğun kıvamlı ve sarı bir sıvıdır. Bu sıvıda normal anne sütüne göre daha fazla protein olmakla birlikte, karbonhidrat ve yağ daha azdır.

Hamilelikte göğüslerden süt gelmesi erken doğum göstergesi midir?

Anne adayının göğüslerinden süt gelmesi genellikle gebeliğin son aylarında görülür fakat bazen de ilk aylarda da olabilir. Bu durumda doktora danışmak en doğrusudur. Sütün gelmesi erken doğum olacağı anlamına gelmemektedir. Bu durum gebeliğin gidişatı ile ilgili olumlu veya olumsuz bir gösterge değildir. Ayrıca bu durum anne sütünün az yada çok olacağı ile de ilgili değildir. Gebelikte göğüslerden süt gelmesini engellemek için herhangi bir tedavi gerekmemekle birlikte doktora danışmak doğru bir yol olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.