Hamileliğin Yaramaz Organı Mide

Hamileliğin Yaramaz Organı Mide

Toplumumuzda hamilelik ile en çok bağlaştırılan belirti bulantıdır. Sosyal ortamda, hatta birçok filmde bulantının varlığı “hamileliğin işareti” olarak kabul edilmektedir.

Bu durum çok da yersiz sayılmaz. Bilimsel araştırmalar 100 anne adayının yaklaşık 70’inde bulantı ve kusma şikayeti yaşandığını göstermektedir. Ancak bulantı-kusma nedeni ile hastaneye yatırılması gereken anne adayı oranı %1 civarındadır.

Hamileliğe bağlı bulantı hissi İngilizce’de “ morning sickness ” (sabah hastalığı) olarak adlandırılır. Bunun nedeni bulantı şikayetinin sabah erken saatlerde daha şiddetli olmasıdır.

Hamilelikte oluşan bulantı ve kusma, kandaki gebelik hormonunun belirli bir seviyeye ulaştığı hamileliğin altıncı haftasından itibaren başlamaktadır. Gebelik hormonunun zirve yaptığı 9-11. haftalarda bulantı şikayetini en şiddetli düzeyde hissedersiniz. 14-16. haftalar arasında gebelik hormonu seviyesinin azalması ile parelel olarak bulantı-kusmaların şiddeti giderek hafifler ve kaybolur. Ancak bazı anne adaylarında bulantı ve kusma dördüncü haftadan başlayıp tüm hamilelik boyunca da devam edebilmektedir.

Hamileliğe bağlı bulantı hissi ilk hamileliğini yaşayan anne adaylarında daha sık görülmektedir. Ancak aynı kadının her hamileliğinde bulantı şiddeti birbirinden farklı olabilir. Bulantı anne adayı için keyifsiz ve moral bozucu bir belirti olsa da, çok ciddi kusmaların eşlik ettiği durumlar haricinde, bebek için zararlı değildir.

Aslında bulantının devam ediyor olması “hamileliğin yolunda gittiğinin” bir göstergesi olarak da kabul edilebilir. Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda hamileliğinin başında bulantı ve kusma şikayeti olan anne adaylarının hamileliği sırasında düşük, gebelik zehirlenmesi gibi olumsuzlukların daha seyrek yaşandığı gösterilmiştir. Ancak hamilelik sırasında bulantı ve kusma olmaması ya da çok hafif olması da asla hamileliğin sürecinde sıkıntılar yaşanacağı anlamına gelmemektedir.

Op. Dr. Birgül SARIKAMIŞ

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Tüp Bebek Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.