Kışın Sağlıklı Bir Hamilelik Geçirmek İçin Neler Yapılabilir?

Kışın Sağlıklı Bir Hamilelik Geçirmek İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelerin özellikle kış aylarında artan hastalıklardan dolayı çok daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor.  Soğuk hava ve grip salgınları kış hamilelerinin dezavantajları.

Peki, sağlıklı bir kış hamileliği için neler yapılabilir?

  • Beslenmenize dikkat edin: Vitamin ve mineral kaynağı açısından zengin meyve ve sebze çeşitleri olduğu için kış aylarında kaliteli beslenebilirsiniz. Sebze, kırmızı et, balık ve meyve tüketiminizi düzenli bir yemek programı oluşturarak sağlıklı hale getirebilirsiniz. Kış aylarında yağlı yiyecekler tüketme isteği artabiliyor. Bu nedenle, bebeğinizin sağlığı için özellikle fastfood yiyeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca mevsim meyve-sebzelerini tüketmeye de gayret etmelisiniz. Bir hamilenin ortalama olarak günlük 20 gr protein, 20 mgr demir ve 500 mgr kalsiyum alması gerekir ve bu ihtiyaçlarını bitkisel ve hayvansal gıdalardan yararlanarak temin etmesi son derece sağlıklı olacaktır.

Kışın bol bol tüketebileceğiniz bazı yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz:

Sebze grubu: Brokoli, lahana, karnabahar, ıspanak, kereviz, patlıcan, patates, havuç, turp ve kabak.

Meyve grubu: Portakal, mandalina, greyfurt, elma, ayva, nar.

Ayrıca bebeğiniz için son derece faydalı olan balık tüketiminize özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Kıyafet seçiminize dikkat edin: Naylon ve sentetik kumaşlardan üretilmiş kıyafetler giymemeye özen gösterin. Soğuk havada terleten kumaşlar daha çabuk hastalanmanıza neden olabilir. Pamuklu ve yünlü kıyafet tercihi daha sağlıklı olacaktır. Hava geçiren bu tarz kıyafetler enfeksiyon riskinizi azaltacaktır. Tek kat ve çok kalın giysiler yerine, terlediğinizde çıkarabileceğiniz, üşüdüğünüzde giyebileceğiniz birkaç kat kıyafeti giymeyi tercih edebilirsiniz. İç giyiminizde de aynı şekilde pamuklu ürünler tercih etmeniz sağlıklı olacaktır. Bel ve karın bölgenizin açıkta kalmayarak üşümemesine özen gösterebilirsiniz.
  • Mevsime uygun ayakkabı seçmeye dikkat edin: Ayağınızı soğuktan korumak kış mevsiminde, özellikle hamilelikte çok önemlidir. Tabanı rahat, yürürken kaymayacak bir ayakkabı olması ise son derece önemlidir. Yine çorap tercihinizi de pamuklu ve yünlü olanlardan yana kullanabilirsiniz.
  • Sporu yapmaya özen gösterin: Kışın hareketsizlik, hareket etmeme isteği genel olarak herkesin yaşadığı bir durum. Bu nedenle, hamilelerin özellikle hareket etmeye dikkat etmeleri gerekir. Hafif bazı sporlar hem fiziksel hem de psikolojik rahatlama sağlayacaktır.
  • Evinizi havalandırmaya dikkat edin: Kış aylarında genel olarak evin soğumaması için havalandırma işlemi yapmak tercih edilmez. Oysa evin havasının temiz olması, doğal gaz, sigara ve toz gibi hava kirliliği oluşturan koşulların giderilmesi açısından son derece önemlidir. Ayrıca, alışveriş merkezi gibi kalabalık ve havasız yerlere gitmek de tercih edilmemelidir. Bu tür yerlerde hastalık kapmak çok daha kolay olmaktadır.
  • Kış depresyonuna karşı önlem alın:
    Kış mevsiminde kapalı ve soğuk havanın, uzun süre evde yalnız vakit geçirmenin insanların psikolojileri üzerinde olumlu etkiler yaratmadığını biliyoruz. Bu faktörlerin sizi depresyona yaklaştırmasına izin vermeyin. Sık sık ailenizi, yakın arkadaşlarınızı ziyaret edebilir, onları evinizde misafir edebilirsiniz. Bol bol kitap okuyup, bebeğinizle ilgili hayaller kurmayı da unutmayın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.