Hamilelikte Yaşanan Az Bilenen Şikayetler

Hamilelikte Yaşanan Az Bilenen Şikayetler

Gebeliğin ilk habercisi ve en bilinen yan etkisi mide bulantısıdır. Sonrasında artan hormonların da etkisiyle duygu değişik durumu, aşırı yorgunluk, uyku hali ve aşerme en bilinen şikayetler arasında sayılabilir. Ama bilinen bu şikayetlerin yanı sıra gebelikten kaynaklanan son derece şaşırtıcı şikayetler de var.

Bakın bu şikayetler arasında neler var?

  • Fazla tükürük salgılanması: hamileliğin az bilinen şikayetlerindendir. Ancak bilinen o ki, gebelikte tükürük salgısı ciddi biçimde artıyor. Uzmanlar sebebinin net olarak ne olduğunu bilmiyorlar ama hormonlardaki değişiklik ve mide bulantılarının bu kadar yoğun tükürük salgılanmasında etken olduğunu tahmin ediyorlar.
  • Tebeşir, toprak, sabun yeme isteği: Hamile bir kadın birden canının toprak yemek istediğini söyleyebilir. Normal yiyecek içecek aşermesinden farklı olsa da bu durum da aşerme olarak adlandırılıyor. Tam olarak sebebi bilinmiyor ancak psikolojik, kültürel ve biyokimyasal nedenlerin birleşerek bu tabloyu oluşturabileceği düşünülüyor.
  • Sürekli burun tıkanıklığı: Burun tıkanıklığı şikayeti özellikle gebeliğin 2. döneminde başlıyor ve gebeliğin son haflarına kadar devam ediyor. Gebe kadınların %20-30’u bu şaşırtıcı yan etkiden şikayet ediyor.
  • Ani ve devam eden baş dönmesi: Gebelik boyunca kardiyovasküler sistemde ve kan basıncında değişiklikler gerçekleşmektedir. Bu nedenle baş dönmesi aslında kaçınılmaz bir gebelik şikayetidir.
  • Nefes darlığı: Hamileliğin ilk döneminde bile nefesinizin ufak hareketlerinizde bile tıkandığını hissedebilirsiniz. Hamilelik boyunca nefes nefese kalmak ve nefes darlığı çekmek az bilinen ama gebelikten kaynaklı yaşanan şikayetlerdendir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.