İlkokula Başlarken

İlkokula Başlarken

Okul öncesi eğitime başladığı zaman yavrularınızın duyduğu heyecanı ve anne babaların yaşadığı endişelerin yerini ilköğretimin yaklaştığı günlerde yeni korkular ve heyecanlar alır.

Okul seçimi, yavrularınızın bu okula uyumu, geleceğinin belirlenmesinde çok büyük etkisi olacak eğitim hayatında hata yapma korkusu ve en iyi eğitimi alması için yapılacak fedakârlıklar.

Yavrunuz büyümektedir. Sınavlarla dolu geçecek bu süreçte ona en iyi okul ortamını sağlamak için arayışlar başlar. Uzmanlara ve bu deneyimi sizden önce yaşayanlara danışılır.

Çocuğunuzu bu yeni sürece hazırlarken öncelikle onu bu endişelerinizden korumanız gerektiğini unutmamalısınız. Okul onlara hiçbir zaman korkulacak bir yer olarak tanıtılmamalıdır. İyi bir okul öncesi dönemi geçiren çocuğunuz zaten kendisine güvenmeyi, ortak yaşamın kurallarına uygun davranmayı öğrenmiştir. Sizin de ona güvenmeniz bu yeni sürece uyum sağlamada en büyük yardımcınız olacaktır.

Okul seçiminden önce çocuğunuzun bu sürece uyum için gereken olgunluğa eriştiğinizden emin olmalısınız. Okul olgunluğunu kısaca tanımlarsak; kısaca ilkokulda kendisinden beklenen becerileri yerine getirebilecek becerileri gösterebilmesidir diyebiliriz. Onun kendi öz bakımı, dil ve bilişsel gelişimi kadar anne ve babanın da bu yeni sürece uyum konusunda kendilerini hazırlamaları çok önemlidir.

Her çocuğun bu sürece uyumu farklıdır. Bu nedenle lütfen çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamayın. Çocuğunuzu arkadaşları ile kıyaslayarak onda başarısızlık duygusunun oluşmasına neden olmayın.

Okul olgunluğuna ulaşmış olsa bile çocuklar okulun ilk günlerinde yeni ortamın kalabalığından ötürü okulda kalmaktan korkup sınıfta ağlayabilir. Bu durumdan sizin paniğe kapıldığınızı, endişelendiğinizi ona hissetmemeye çalışmalısınız. Onu anladığınızı gösterin, onu dinleyin ve bu endişeleri ile baş edebileceğini hissettirin.

Eğer bu sürece onu önceden sağlıklı bir biçimde hazırladıysanız eğer, uyum sorunları ile kısa sürede baş edecek ve yeni sınıfına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine alışacaktır. Sonra bir bakmışsınız yıllar geçmiş ve onu üniversitede kepini fırlatıp, diplomasını alırken alkışlayacaksınız. Bu yılların keyfini şimdiden çıkarmaya bakın en iyisi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.