Dokuz Ayrı Mizaç Tipi

Dokuz Ayrı Mizaç Tipi

Daha önce sözünü ettiğimiz mizaç tiplerini özelliklerini bu yazımızda aktaracağız.

Öncelikle mizaç ve kişilik tanımlarının üzerinde kısaca duralım. Mizaç bir önceki yazımızda da sözünü ettiğimiz gibi doğuştan gelen özelliğimizdir. Mizacın oluşumunda cinsiyet, zekâ ve biyolojik farklılıklarımız etkin olur.

Kişilik derken ise çevresel etkenler olan eğitim, kültür, yaşadığımız ortam ve deneyimlerimizin mizacımız ile etkileşimi ile ortaya çıkan bilişsel, duygusal görüntümüzdür.

Bu nedenle aynı mizaca sahip olan kişiler farklı çevresel ortamlarda yetiştikleri için farklı davranış modelleri geliştirebilirler. Ya da tam tersi aynı ortamda yetişen aynı olayları yaşayan çocuklar farklı mizaca sahip olmalarından dolayı farklı bir yaşam biçimi inşa edebilirler.

Bu yazımızda dokuz ayrı mizaç tipini kısaca tanımlayacağız. Daha sonraki yazılarımızda çocuklarımıza sahip oldukları farklı mizaçlara uygun davranış modeli ve eğitim anlayışları konusuna daha ayrıntılı değineceğiz.

  1. Kusursuzluğu ArayanBu mizaca sahip çocuklar uslu, dikkatli, titiz ve araştırmaya meraklıdır. Kurallara uyar ve naziktir. Başladıkları işi sonuna kadar götürürler. Mükemmeliyetçidirler.
  2. Duyguları Hissetmeyi arayan Duygusal olarak çabuk tepki veren, çevresinden sürekli ilgi ve sevgi isteyen çocukların sahip olduğu mizaçtır. İlgi ve sevgi görmediklerinde çabuk kırılırlar. Alıngandırlar ve kendilerini içinde bulundukları çevre ile tanımlarlar. Arkadaş canlısı, duyarlıdırlar.
  3. Hayran Olunacak Kendilik İmajı Arayan   Hırslı, özgüveni çok yüksek, yenilgiyi kabul etmeyen, kendinden emin, hayatında başarısızlığı kabul etmeyen çocuklardır. Arkadaşlarını da güçlü ve popüler kişiler arasından seçer.
  4. Duygularının Anlamını Arayan İçe dönük, karşısındaki ile kolay empati kurabilen, romantik, hassas ve kırılgandırlar. Kendilerini ifade etmek ya da isteklerini açıkça söylemek yerine karşısındakinin anlamasını beklerler. Çabuk içine kapanırlar.
  5. Bilginin Anlamına Ulaşmayı Arayan İçe dönük, tek başına olmaktan hoşlanan, çevresine mesafeli ve soğuk davranan çocuklardır. Analitik düşünce yapısına sahiptirler. Kalabalık ortamlar onlara göre değildir. Kendi özel dünyalarında yaşamayı ister, fiziksel temastan hoşlanmazlar.
  6. Entellektüel Dinginlik Arayan Sakin ve kurallara uymaya özen gösteren çocuklardır. Kontrollü ve çevresine mesafeli durmaya özen gösterirler. Karar vermekte zorlanırlar. Temkinlidirler.
  7. Keşfetmenin Hazzını Arayan Dışa dönük, neşeli, maceracı, keyfine düşkün çocuklardır. Hayal dünyaları çok zengindir. Sorunlara pratik çözümler yaratır. Odaklanma sorunları yaşayan çocuklardır.
  8. Mutlak Güç Arayan Liderlik özellikleri ön plana çıkan cesur çocuklardır. Yönetmek ve yönlendirmekten hoşlanırlar. İçlerinde kinlerini bir anda patlatır ve öfkelidirler.
  9. Duygusal – Hareketsel Konfor Arayan Aceleci olmayan, sakin, arabulucudur. Huzur ve sakin bir hayatı sever ve isterler. Bu nedenle barışçı bir yapıları vardır. Ancak duygusal değildirler. Onlar için hayır demek çok da kolay değildir.

Kısaca tanımladığımız bu mizaç türleri ve onlarla kurulacak doğru iletişimler hakkında bilgiyi daha sonraki yazılarımızda ayrıntıları ile vereceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.