Kreşlerde Uyku Mobbingine Dikkat!

Kreşlerde Uyku Mobbingine Dikkat!

Birisi sizi zorla uyutmaya çalışsa ne hissedersiniz? Ağlasanız, üzülseniz ve sadece “uyumak istemiyorum” diyebilseniz? Üstelik isteğiniz-duygularınız hiç dikkate alınmadan, yapılan şey devam etse ne hissedersiniz?

Ağlatarak, zorla uyutulan çocuk mutsuz ve huzursuz bir uykuya dalıyor. Uyandığında ise hala uykuya dalmadan önceki sıkıntılı ruh halini üstünden atamamış oluyor. Özellikle kreşlerde zorla, uzun saatler uyutulan çocuklar, sonrasında uyku ile ilgili ciddi problemler yaşıyor. Bu yüzden birçok anne-baba kreşlerde çocuklarının zorla uyutulmasından şikayetçi. Ayrıca çocuklarında ortaya çıkan uyku problemlerini çözmekte oldukça zorlanıyor ve sıkıntılı bir süreç geçiyorlar.

Çocuklarımızın sağlıklı psikolojiye sahip olmaları doğru gelişimin en önemli parçası. Gönderdiğimiz kreşlerdeki yaklaşımları sorgulamak zorundayız. Yalnızca anne-babanın karşısına çıkarken “bugün uyudu” diyebilmek için, çocuklarımızın duygu dünyalarının dikkate alınmadan, zorlayarak, yalnızca uykuya değil hiçbir duruma maruz kalmadıklarını garanti altına almak zorundayız. Ancak bundan sonra gönül rahatlığıyla çocuklarımızı emanet edebiliriz.

 

Sevgiyle kalın.

Ülkü Yılmaz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.