Leep-Elektrokonizasyon Nedir? Nasıl ve Neden Yapılır?

Leep-Elektrokonizasyon Nedir? Nasıl ve Neden Yapılır?

Smear testi sonucunda bazı anormallikler gözlendiği takdirde doktorlar yeni bir tetkik isteyebilir. İstenen bu tetkikin amacı rahim ağzındaki sorunların patolojik olarak incelenmesi ve uygun tedavi yöntemlerinin kararlaştırılması amaçlanmaktadır. Ucunda bir tel bulunan elektrikli bir alet kullanılır. Bu uygulama ile rahim ağzından koni biçiminde bir parça alınmaktadır.

Hastaya bu işlem sırasında genellikle sınırlı uyuşturma uygulanmaktadır. Ancak gerek görüldüğü takdirde genel anestezide uygulanır. İşlem yaklaşık beş dakika içerisinde sona erer ve hastanın her hangi bir acı hissi duymadığını da belirtmeliyiz. Genellikle ertesi gün hasta çalışma yaşamına dönebilir.

Leep-Elektrokonizasyon işleminin yapılmasının başlıca nedenlerini ise şöyle sıralayabiliriz.

  • Daha önce yapılan biyopsi sonucunda saptanan CIN2 ve CIN3 gibi patolojik durumların tedavisi.(CIN her ne kadar kendisi kanser olarak tanımlanmasa da kanserin öncüsü sayılabilecek lezyonlar olarak tanımlanır. Lezyonun önemine göre 1 den üçe kadar derecelendirilir.)
  • Smear sonuçlarında görünen anormal durumlar

Leep yöntemi her ne kadar kolay ve güvenilir bir yöntem olsa da zaman zaman uygulama sonrası azı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunları kısaca aşırı kanama, mesane spazmı ve enfeksiyon olarak görmekteyiz. Nadiren görülen bir sorun da bağırsak yaralanmasıdır.

Leep-Elektrokonizasyon işlemi sonucunda aşırı karın ağrısı, ateş, vajinal kanama ve kötü kokulu vajinal akıntı sorunları yaşıyorsanız zaman geçirmeden doktorunuzu aramanızı öneririz.

İşlem sonrası dikkat edilmesi gereken diğer konuları ise şöyle sıralayabiliriz.

Leep işlem, sonrası en az bir ay cinsel ilişkiden uzak durmalı, vajinal duş almamalıdır.

Son olarak, Leep işleminin gebe kalmayı olumsuz etkilemesinin söz konusu  olmadığını da belirtmeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.